80 Lecie 2

Życzymy Szkole na… 80 – te urodziny

Szkoła Podstawowa nr 4 jest jedną z najstarszych w Wołominie, a jej historia sięga 1935 roku. Wpisała się piękną kartą w dzieje naszego miasta.

W poniedziałek 30 listopada 2015 roku podczas wspaniałej gali placówka świętowała swoje osiemdziesiąte urodziny. Obchody poprzedziły tygodnie przygotowań oraz organizacja w szkole podstawowej i gimnazjum wielu konkursów: recytatorskich, muzycznych, literackich, ortograficznych, plastycznych, technicznych oraz wiedzy.

O godzinie 9.30 spod budynku ZS 4 wyruszył orszak prowadzony przez poczet sztandarowy. O godzinie 10.00 cała społeczność szkolna oraz zaproszeni goście wzięli udział w uroczystej Mszy Świętej w kościele parafialnym Matki Bożej Królowej Polski, podczas której homilię wygłosił Ksiądz Dziekan Zygmunt Podstawka.

O 11.15 na pięknie udekorowanej sali gimnastycznej ZS 4 rozpoczęła się uroczysta akademia. Galę zaszczycili swoją obecnością znamienici goście: Starosta Powiatu Wołomińskiego – p. Kazimierz Rakowski, Ksiądz Dziekan Zygmunt Podstawka, przedstawiciele Patrona – Marynarki Wojennej RP z komandorem Wojciechem Sową na czele, delegacja Stowarzyszenia Oficerów Marynarki Wojennej RP, przedstawiciele Zrzeszenia Kombatantów „Wolność i Niezawisłość”  z majorem Waldemarem Kruszyńskim na czele, p. Halina Sokołowska – małżonka p. Zygmunta Korwin – Sokołowskiego – pomysłodawcy nadania szkole imienia, przedstawiciele związków zawodowych ZNP i NSZZ „Solidarność”,  dyrektorzy placówek oświatowych z gminy Wołomin, delegacje uczniów z zaprzyjaźnionych szkół, przedstawiciele lokalnych mediów oraz byli dyrektorzy, wicedyrektorzy i pracownicy naszej placówki. Podczas obchodów nie mogło także zabraknąć pracowników pedagogicznych i niepedagogicznych ZS 4, uczniów i ich rodziców. Galę poprowadzili nauczyciele placówki: p. Beata Mrozowska i p. Marcin Ligęza.

Na początku Dyrektor ZS 4 p. Anna Rakoczy powitała uczestników uroczystości. Następnie goście złożyli życzenia całej społeczności szkolnej i ofiarowali symboliczne prezenty – książki i albumy. Głos zabrali: przedstawiciele Zarządu Powiatu Wołomińskiego – Starosta – p. K. Rakowski oraz p. K. Małolepszy,  ksiądz Dziekan Z. Podstawka, Komandor W. Sowa oraz przedstawiciele Związków Zawodowych: NSZZ „Solidarność” – przewodnicząca p. Jolanta Sawicka – Jurek oraz  ZNP – p. Katarzyna Kadzidłowska. Następnie Dyrekcja wręczyła pamiątkowe statuetki dziesięciorgu osobom szczególnie zaangażowanym we współpracę z naszą szkołą.

Ostatnim punktem uroczystości był piękny spektakl, którego scenariusz napisała i wyreżyserowała p. Anna Kanabrocka. W powstaniu spektaklu pomogły również: p. Anna Zakrzewska (oprawa muzyczna, występ chóru, prezentacja multimedialna), p. Marzena  Kwiecińska (występ artystyczno – akrobatyczny uczniów SP) oraz p. Monika Włodarczyk. W przedstawieniu zagrali uczniowie szkoły podstawowej  i gimnazjum. Akademia wprowadziła wszystkich gości we wspaniałą historię Szkoły Podstawowej, a potem Zespołu Szkół nr 4. Spektakl uświetnili swoimi anegdotami byli dyrektorzy szkoły: p. Tadeusz Kielak, p. Halina Łysakowska, p. Maria Lange oraz  p. Karol Małolepszy.

Zwieńczeniem spektaklu było „wybuchające” confetti, umieszczone nad sceną w kielichu kwiatowym, zrobione z papierków po cukierkach, które przez cały rok zbierali nauczyciele szkoły (pomysł p. Lidii Szlachty) oraz wspólny taniec zaproszonych gości, dyrekcji, nauczycieli i uczniów szkoły.

Wystawę prac uczniów – makiet „Nasza szkoła za 100 lat” przygotowały p. Bożena Kowalewska i Edyta Kaczyńska, a dekoracje nauczyciele klas I – III SP oraz nauczyciele świetlicy szkolnej.

Zaproszeni goście i uczniowie otrzymali jubileuszowy numer szkolnej gazetki „Kubryk”, redagowanej przez uczniów Gimnazjum nr 4, pod kierunkiem p. Beaty Mrozowskiej, w której znalazły się: wyniki konkursów, nagrodzone opowiadania oraz krótka historia naszej szkoły.

Beata Mrozowska
Klaudia Asman kl. 2k