Aktualności ZS4

Wycieczka do Krzemieńca na Ukrainę

W dniach 28 IX – 2 X siedemnastoosobowa grupa dzieci i młodzieży z naszej szkoły pod opieką H. Strzelczyk, A. Piaseckiej, B. Mrozowskiej i B. Kowalewskiej uczestniczyła w wycieczce do Krzemieńca,  położonego w głębokiej dolinie, pomiędzy dwoma pasmami wysokich i stromych wzgórz.

Celem wycieczki było nawiązanie kontaktów między uczniami i nauczycielami ukraińskimi i polskimi, jak również stworzenie więzi emocjonalnych, ułatwiających bezpośrednie kontakty podczas wymiany grup uczniowskich.

Dzieci polskie zakwaterowane były w rodzinach ukraińskich. Codziennie rano nasza grupa spotykała się przed szkołą. Następnie zwiedzaliśmy okoliczne zabytki. Pierwszego dnia zwiedziliśmy Lawrę Paczajewską – odpowiednik naszego Sanktuarium w Częstochowie. Dzieci prosząc o zdrowie dla swoich najbliższych zapalały w cerkwi świeczki. Kolejnego dnia poznaliśmy historię zamku w Zbarażu, a także historię zamku w Wiśniowcu. Tego dnia uczestniczyliśmy również we mszy św. w polskim kościele. Kolejnego dnia zwiedzaliśmy Krzemieniec. Dusza miasta zawarta jest w trzech słowach: Bona, Liceum, Słowacki. Swoistą wizytówką Krzemieńca jest góra Zamkowa, nosząca imię królowej Bony. Na jej szczycie wznoszą się ruiny potężnej kiedyś twierdzy, skąd podziwialiśmy piękno miasta. W centrum wznoszą się historyczne gmachy sławnego niegdyś Liceum Wołyńskiego.

Krzemieniec to rodzinne miasto Juliusza Słowackiego. Mieliśmy przyjemność postawić swoją stopę tam, gdzie urodził się poeta i spędził swoje najmłodsze lata. Obecnie w rodzinnym dworku jest muzeum. Niedaleko rozpościera się ogród botaniczny z pięknymi, unikalnymi  roślinami, który również zwiedziliśmy.

Byliśmy także na cmentarzu Tunickim przy grobie matki Słowackiego Salomei Słowackiej – Becu. W drodze powrotnej do Polski wszystkich zauroczył Lwów. Zwiedzaliśmy Cmentarz Łyczakowski, jak również Wojskowy Cmentarz Orląt Lwowskich. Zapaliliśmy tam znicze, między innymi na grobie naszej poetki Marii Konopnickiej. Wszyscy podziwialiśmy również starówkę: Ratusz ze słynnymi lwami, Pomnik Mickiewicza i Operę.

Cieszymy się, że przez ten krótki czas uczniowie mogli poznać zwyczaje, kulturę i zabytki ukraińskie. Teraz my czekamy na odwiedziny naszych ukraińskich kolegów i koleżanek, a nastąpi to pod koniec kwietnia.

Z ciekawostek:
– lekcje w szkołach ukraińskich rozpoczynają się o godz. 8.30,
– dzieci rozpoczynają pierwszą klasę w wieku 6 lat,
– nauka trwa 11 lat, następnie młodzież idzie na pięcioletnie studia i kończy je w wieku 22 lat.
– w klasach I – V taniec jest jednym z przedmiotów,
– skala stopni w szkołach ukraińskich – 1  do 12.

Bożena Kowalewska