SKO w naszej szkole

sko2

REGULAMIN SZKOLNEJ KASY OSZCZĘDNOŚCI (SKO) PRZY SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 4 W WOŁOMINIE

1. Szkolna Kasa Oszczędności działa pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej i Banku PKO BP w Wołominie.
  2. Członkiem SKO może być każdy uczeń klas I – VI Szkoły Podstawowej w Wołominie, w wieku 6-13 lat.
  3. Opiekunem  szkolnym SKO jest pani Katarzyna Kadzidłowska.
  4. Opiekun prowadzi dokumentację (karty wpłat i wypłat uczniów) i przechowuje ją do końca roku szkolnego.
  5. Dowodem przynależności do SKO jest książeczka i karta SKO otrzymana od Banku.
  6. Wystawienie książeczki i karty SKO dla ucznia następuje po przedłożeniu pisemnej zgody rodziców (opiekunów prawnych) i założeniu konta w Banku PKO BP.
  7. Na książeczkę, w szkole, można wpłacać każdą kwotę pieniędzy, nie mniej jednak niż 1 zł i nie więcej niż 50 zł (grosze zbieramy do skarbonki, zamieniamy na złotówki i wpłacamy na SKO). Nie można wpłacać nominałów groszowych.
  8. Po okazaniu karty , w banku, każdy członek SKO może wpłacać kwotę pieniędzy przy obecności rodzica (opiekuna prawnego).
  9. Wpłat na książeczkę może dokonywać tylko właściciel książeczki lub jego rodzic (opiekun prawny).
  10. Wpłat w szkole można dokonywać do 15 czerwca.
  11. Dni wpłat w szkole, u opiekuna szkolnego:
    – poniedziałek, wtorek, środa, czwartek, piątek w godzinach  7:30 – 7:50,
    – środa, czwartek w godzinach 11:25 -11:45.
    Wpłaty są księgowane no koncie ucznia w ciągu dwóch dni.
  12. Wypłatę gotówki uczeń zgłasza opiekunowi szkolnemu na 3 dni przed żądanym terminem (poniedziałek, wtorek – wypłata w piątek).
  13. Każdy ma obowiązek pilnować swojej książeczki i karty oraz dbać o estetyczny jej wygląd.
  14. W razie zgubienia książeczki, karty SKO uczeń musi niezwłocznie zgłosić się do opiekuna.
  15. Zgubiona książeczka, karta SKO zostaje anulowana, co opiekun i uczeń poświadczają własnoręcznym podpisem.
  16. Brak książeczki, karty nie pozwala na dokonanie wpłaty i wypłaty z SKO.
  17. Opiekun SKO prowadzi dokumentację zgodnie z wytycznymi Banku PKO BP.
  18. Oszczędzający uczeń ma prawo do wypłacania pieniędzy ze swojej książeczki za pisemną zgodą rodziców (opiekunów prawnych) określającą kwotę wypłaty (nie więcej niż 50zł) lub samodzielnie w banku wraz z rodzicem (opiekunem prawnym).
  19. Dyrektor Szkoły ma prawo do:
    – kontroli stanu oszczędności na szkolnej książeczce SKO,
    – kontroli kart wpłat i wypłat poszczególnych klas i uczniów.
  20. W innych sprawach nieuwzględnionych w regulaminie decyzję podejmuje opiekun szkolny SKO i Dyrektor Szkoły.

Opiekun Szkolnej Kasy Oszczędności Szkoły Podstawowej nr 4 w Wołominie Katarzyna Kadzidłowska

ZASTRZEGAMY SOBIE PRAWO DO ZMIANY TERMINÓW W DANYM ROKU SZKOLNYM. JEST TO UZALEŻNIONE OD PLANU LEKCJI OPIEKUNA SZKOLNEGO SKO.

PROGRAM DZIAŁAŃ SZKOLNEJ KASY OSZCZĘDNOŚCI (SKO) SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 4 W WOŁOMINIE

OGÓLNE ZAŁOŻENIA

Program przeznaczony jest do realizacji w szkole podstawowej. Działalność Szkolnej Kasy Oszczędności kierowana jest przez opiekuna, którym jest nauczyciel zatrudniony w danej szkole.

W Szkolnej Kasie Oszczędności mogą oszczędzać wszyscy chętni uczniowie. Szkolna Kasa Oszczędności działa pod  patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej i Banku PKO BP w Wołominie.

CELE KSZTAŁCENIA I WYCHOWANIA

Kształtowanie wśród uczniów nawyku:

• systematycznego oszczędzania,
  • racjonalnego gospodarowania posiadanymi środkami finansowymi,
  • wyrabianie nawyku systematyczności i wytrwałości w gromadzeniu wkładów,
  • kształtowanie nawyku celowego wydatkowania zaoszczędzonych pieniędzy,
  • popularyzacja wiedzy o działalności Banku PKO BP
  • przyzwyczajanie do korzystania z usług bankowych,
  • pozyskiwanie uczniów jako potencjalnych klientów,
  • doskonalenie umiejętności redagowania tekstów,
  • rozwijanie wrażliwości estetycznej,
  • wzbogacanie słownictwa ucznia,
  • rozwijanie poczucia przynależności do grupy i odpowiedzialności za podejmowane wspólne działania.

PROCEDURY OSIĄGANIA CELÓW

1. Decyzja członków Rady Pedagogicznej o utworzeniu przy Szkole Podstawowej Szkolnej Kasy Oszczędności.
  2. Powołanie opiekunów SKO spośród nauczycieli szkoły podstawowej.
  3. Podpisanie umowy rachunku oszczędnościowego dla SKO z Bankiem PKO BP w Wołominie.
  4. Opracowanie Planu Pracy SKO na dany rok szkolny.
  5. Opracowanie Regulaminu Działania Szkolnej Kasy Oszczędności oraz zadań i obowiązków opiekuna SKO.
  6. Organizowanie i przeprowadzanie konkursu „Oszczędzam w SKO, bo marzę o…”

FORMY PRACY Z UCZNIEM

• wydawanie książeczek i kart SKO oraz prowadzenie ewidencji,
  • dokonywanie wpłat i wypłat na książeczki SKO,
  • organizowanie i przeprowadzanie konkursów,
  • komponowanie szaty graficznej gabloty szkolnej SKO i umieszczanie aktualnych informacji
    o działalności,
  • wyszukiwanie informacji w Internecie i innych źródłach.

PLANOWANE OSIĄGNIĘCIA UCZNIÓW

Uczeń:

• zdobywa wiedzę o bankowości,
  • uczy się przedsiębiorczości,
  • bierze udział w konkursach,
  • dokonuje selekcji zgromadzonych materiałów,
  • potrafi wykonać zestawienia wykorzystując komputer,
  • znajduje w Internecie lub w innych źródłach informacje na temat bankowości, historii pieniądza i inne.

UWAGI O REALIZACJI PROGRAMU

Szkolna Kasa Oszczędności działa pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej i Banku PKO BP w Wołominie. „Posiadaczem” rachunku oszczędnościowego Szkolnej Kasy Oszczędności jest opiekun, który dokonuje wpłat i wypłat na indywidualne konta w SKO. Bank zaopatruje opiekuna SKO w druki potrzebne do prowadzenia SKO oraz materiały reklamowe.