Kruczkowski 1

Spotkanie ze Stefanem Kruczkowskim

„Od ludzi do ludzi”

Dzięki dobrej współpracy grona pedagogicznego ZS nr 4 z rodzicami uczniów, nauczycielki języka polskiego – p. Beata Mrozowska i p. Anna Kanabrocka zorganizowały w naszej szkole w dniu 5 maja 2014 spotkanie z ciekawym człowiekiem – p. Stefanem Kruczkowskim (synem Leona Kruczkowskiego m.in. autora słynnego dramatu ,,Niemcy”)  pracownikiem Polskiego Radia.

W tym wydarzeniu wzięli udział oprócz głównego gościa i jego przyjaciół z radia wszyscy nasi gimnazjaliści wraz z pedagogami pracującymi w „Czwórce” oraz zaproszeni z ZS nr 5 uczniowie z klas trzecich gimnazjum ze swoimi nauczycielami.

Po serdecznym powitaniu przedstawicieli Polskiego Radia i wszystkich zebranych przez p. dyrektor ZS nr 4 – Annę Rakoczy, prowadzący przedstawili tematykę i plan spotkania, a następnie w skrócie historię życia ojca głównego gościa. Następnie uczeń klasy III m Michał Bijata przedstawił prezentację multimedialną, która powstała dzięki uprzejmości p. Stefana Kruczkowskiego. Nasz gość udostępnił szkole unikalne zdjęcia z rodzinnego albumu ukazujące życie i działalność Leona Kruczkowskiego – pisarza i społecznika oraz opatrzył je osobistymi komentarzami.

Po tej ciekawej prezentacji na scenę wkroczyło koło teatralne gimnazjum ze sztuką opartą na fragmentach dramatu „Niemcy” L. Kruczkowskiego, poruszającą problem odpowiedzialności zbiorowej, zatytułowaną: „Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego”. Autorką scenariusza i reżyserem spektaklu jest p. Anna Kanabrocka (miał on swoją premierę na tegorocznym „Przeglądzie Teatrów Szkolnych” w MDK w Wołominie). Przedstawienie łączy współczesne dylematy związane z odpowiedzialnością zbiorową z podobnymi problemami poruszonymi w utworach L. Kruczkowskiego – „Niemcy” i „Pierwszy dzień wolności”. Otrzymało pozytywne recenzje naszego gościa.

Po spektaklu nastąpiła najbardziej wyczekiwana konferencja prasowa z p. Stefanem Kruczkowskim, która okazała się ciekawą lekcją literatury, historii i po prostu życia. Dostarczyła ciekawostek na temat pasji, twórczości i działalności społecznej Leona Kruczkowskiego, codzienności w PRL-u, kultury jedzenia, bycia, spędzania wolnego czasu i życia rodzinnego oraz przyjaciół pisarza ze świata artystycznego itp. Nasz gość opowiedział również o swojej pracy w radiu i o różnych doświadczeniach życiowych i spostrzeżeniach, którymi chciał się podzielić z młodzieżą.

Na koniec młodzież podziękowała za ciekawe spotkanie i wręczyła gościom bukiety róż. Jak nam zdradzono, nasze przedsięwzięcie zebrało dobre recenzje. Goście opuszczali nasze mury zadowoleni i wzruszeni. Mamy nadzieję, że spotkamy się jeszcze (może tym razem na wycieczce w radiu), a inicjatywa spotkań z ciekawymi ludźmi będzie kontynuowana.

Anna Kanabrocka

Zdjęcia wkrótce