Aktualności ZS4

Obchody 90. rocznicy MW w Warszawie

Przed 90. laty dekretem z dn. 28.11.1918r. powołana została przez J. Piłsudskiego Marynarka Wojenna RP, która to od 14. już lat jest naszym patronem.

Główne uroczystości związane ze świętem Marynarki Wojennej RP były obchodzone na terenie szkoły. Jednocześnie delegacje reprezentujące szkołę uczestniczyły w zorganizowanych przez Marynarkę okolicznościowych obchodach rocznicowych
w Gdyni i Warszawie.

W uroczystościach zorganizowanych w Warszawie w dn. 28.11.2008r. przez Stowarzyszenie Oficerów Marynarki Wojennej RP Nr 7 w Warszawie na zaproszenie kontradmirała w stanie spoczynku M. Głowackiego uczestniczyła także delegacja naszej szkoły, w składzie: Jakub i Mateusz Bąk, Damian Kowalewski i Wojciech Cymerman pod opieką p. Zdzisława Pstrzocha.

Podczas uroczystości związanych z przypadającą w tym dniu 90. rocznicą, o godz. 12.00 delegacja wzięła czynny udział wraz z innymi delegacjami z różnych środowisk, przy asyście żołnierzy z kompanii reprezentacyjnej Wojska Polskiego w uroczystym złożeniu wieńców na Grobie Nieznanego Żołnierza na Placu J. Piłsudskiego. O godz. 13.30 uczniowie złożyli wiązankę kwiatów przy tablicy pamiątkowej marynarzy Floty Pińskiej na Pawiaku.

Młodzież uczestnicząca w warszawskich obchodach miała możliwość rozszerzenia i pogłębienia swej wiedzy związanej z MWRP – jej historią i  dniem dzisiejszym.

Pan komandor oficer rezerwy Hieronim Hubera wręczył na ręce młodzieży dar dla szkoły – książki marynistyczne.

Na Pawiaku uczniowie zwiedzili muzeum i zapoznali się z tragicznymi losami marynarzy Floty Pińskiej, a w szczególności z tymi, których życie tam właśnie zgasło.

Oficerowie chętnie dzielili się swą wiedzą, jak też okazywali swą radość w kontakcie z naszą młodzieżą. Uczniowie wykonali wiele pamiątkowych zdjęć.

Zdzisław Pstrzoch