SP4 005 Projektowanie

Mobilne Laboratorium Przyszłości – warsztaty w naszej szkole

W dniu 16 września 2022r. w Szkole Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marynarki Wojennej RP w Wołominie odbyły się warsztaty pokazowe w ramach Mobilnego Laboratorium Przyszłości. Akcja miała na celu aktywne i kreatywne wykorzystanie sprzętu objętego projektem i wzbudzenie zainteresowania nowoczesnymi technologiami.

Edukatorzy Paulina Nazarewicz, Agata Brylińska i Piotr Skrzypkowski przeszkolili nauczycieli oraz przeprowadzili lekcje dla 4 grup uczniów w formule warsztatowej w dwóch blokach: DRUK 3D i JAK WIDZI KOMPUTER?

• I BLOK – Zajęcia rozpoczęły się od krótkiego szkolenia BHP. Następnie uczniowie zostali wprowadzeni w świat druku 3D na przykładzie drukarki filamentowej – poznali budowę drukarki 3D, własności wydruków oraz typy materiałów. Omówione zostało zastosowanie nowoczesnej technologii w codziennym życiu, każdy uczeń mógł samodzielnie modyfikować przygotowane projekty, aby następnie przesłać projekt do drukarki w celu wydrukowania finalnego efektu swojej pracy.
  • II BLOK– Uczniowie zostali wprowadzeni w świat tzw. „Sztucznej Inteligencji”, w której młodzież mogła przetestować programy związane z rozpoznawaniem obrazów, gestów oraz zasadami wykrywania kształtów z użyciem sieci neuronowej.

Udział w warsztatach wzbudził ciekawość do eksperymentowania z nowoczesną technologią zarówno wśród uczniów, jak i nauczycieli.

Mamy nadzieję, że zakupiony sprzęt w ramach programu Laboratorium Przyszłości realizowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów uatrakcyjni ofertę edukacyjną naszej szkoły.

Monika Włodarczyk