2019 11 14 Miejsca 01

Miejsca ze zdjęć

Obchody 100.rocznicy nadania Wołominowi praw miejskich przyznanych na mocy Dekretu Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego w 1919 roku rozpoczęły się 4 lutego 2019 roku. Tę piękną rocznicę mieszkańcy miasta świętują przez cały rok.

W naszej szkole znajduje się wystawa prac plastycznych uczniów klas VI-VIII pt.: „Magiczne miejsca w Wołominie”.

Podziwiać możemy pomniki, zabytki oraz place zabaw czy przydomowe ogrody widziane oczami dzieci. Są to miejsca dla nich ważne, a przede wszystkim bliskie.  Ciekawe dla uczniów okazały się wycieczki „Miejsca ze zdjęć”, których celem było przybliżenie dawnego Wołomina, utrwalonego na fotografiach czy obrazach lokalnych artystów. Dużo emocji i radości dostarczyło im odgadywanie , gdzie to było i czy nadal istnieje, co znajduje się tam obecnie.

Agnieszka Piasecka

Poniżej sprawozdanie ucznia z jednej z tych wycieczek.      

W dniu 14 listopada uczniowie z klasy Vi wraz z panią od języka polskiego Agnieszką Piasecką i panią Justyną Tomkiewicz wybrali się do galerii sztuki w Wołominie.  Ze szkoły wyszliśmy o godzinie 12.40 i zrobiliśmy przed budynkiem pamiątkowe zdjęcie na ławce przypominającej łódkę. Następnie ruszyliśmy w drogę na ulicę Wileńską 36A.  Na miejscu przywitała nas pani Teresa Urbanowska, która oprowadziła nas po wystawie.

Podzieleni byliśmy na dwie grupy.

Jedni podziwiali obrazy z pleneru, drudzy słuchali opowieści o wołomińskich twórcach oraz o naszym mieście. Potem przeszliśmy do kolejnego pomieszczenia. Znajdowały się tam obrazy i zdjęcia przedstawiające Wołomin, miejsca i domy, z których część istnieje jedynie na fotografiach lub płótnach. Naszym zadaniem było określić,  gdzie to się znajdowało. Następnie poszliśmy na poddasze i ujrzeliśmy kolejne dzieła. Bardzo zaciekawiły nas wycinanki, kolorowe i niesamowite, Pani Gabriela Czarnecka, ich autorka, opowiedziała nam jak powstają, skąd czerpie pomysły. Pokazała nam także jak to robi.

Kolejnym miłym zaskoczeniem był obraz pani Agnieszki Piaseckiej. Był to piękny pejzaż. Przedstawiał ścieżkę, która wiodła przez las.

Wracając do szkoły dyskutowaliśmy o tym, co widzieliśmy.

Uważam, że warto odwiedzić to miejsce, żeby pogłębić swoją wiedzę o Wołominie i móc podziwiać prace lokalnych artystów.

Szymon Budek, uczeń kl. V i