Chrzest 2017 6

I Ty możesz zostać Wilkiem Morskim

Dnia 12 października uczniowie klas czwartych SP 4 uczestniczyli we wspaniałej i wesołej imprezie – „Chrzcie Morskim”. Przez dwa tygodnie przygotowywali się do tej uroczystości pod okiem wychowawców: p. Anny Zakrzewskiej, p. Moniki Włodarczyk, p. Agaty Kopani, p. Doroty Melan i p. Beaty Mrozowskiej.

Jeszcze jako żółtodzioby poznawali piosenki żeglarskie oraz historię Marynarki Wojennej RP i swojej szkoły. Uczyli się także podstawowych węzłów żeglarskich.

W czwartek odświętnie ubrani czwartoklasiści czekali w sali gimnastycznej na przybycie gości. W loży jury zasiadły: przedstawiciel Marynarki Wojennej RP – p. ppor Paulina Stankiewicza oraz dyrekcja – p. Anna Rakoczy, p. Zofia Saks i p. Wiesława Świeczak. O właściwe zachowanie nieokrzesanych żółtodziobów dbały diabły morskie i rusałki.

Nagle głos trąb obwieścił przybycie kolejnych gości. Najpierw poseł Tryton przeczytał orędzie władcy mórz i oceanów, a za chwilę oczom zebranych ukazała się królewska para – Neptun z małżonką Prozerpiną. W obecności znamienitych gości młodzi adepci zostali poddani szeregowi ciężkich prób, które miały ich przemienić w Wilki Morskie. Wszystkie klasy świetnie poradziły sobie w konkursie wiedzy o historii szkoły i Marynarki Wojennej RP. Równie dobrze wypadły w prezentacji artystycznej. Oprócz piosenki żeglarskiej jedna z klas zaprezentowała także piracki taniec. Konkurencje sportowe wymagały od drużyn sprytu, siły i zwinności. Były skoki przez linę, wiązanie węzłów żeglarskich na czas i przeciąganie liny. Wszystkie klasy czwarte wypadły świetnie w tych konkurencjach, co zostało docenione przez szacowne jury i gości z Morza Bałtyckiego. Najlepszy wynik uzyskała klasa IVa. Ostatni etap zmagań przeznaczony był dla wychowawców, którzy musieli wypić sok z cytryny, a następnie uśmiechnąć się do swoich wychowanków.

Następnie żółtodzioby złożyły uroczyste ślubowanie morskie. Obiecały szanować Patrona, grono pedagogiczne i pracowników szkoły, dobrze się uczyć, a także dbać o higienę. Potem przedstawiciel Patrona i Dyrekcja przy pomocy wiosła pasowali czwartoklasistów na Wilków Morskich. Każdy z uczniów otrzymał glejt z nowym morskim imieniem.

Już jako Śliczne Syreny i Dzielni Marynarze czwartoklasiści pożegnali szacownych gości z Bałtyku. Na pamiątkę świetnej zabawy wszyscy chętnie pozowali do zdjęć z Przedstawicielem Patrona. Dla tych, którzy tego dnia mieli za mało wrażeń, po południu odbyła się szkolna dyskoteka.

Wychowawcy klas czwartych dziękują p. Agnieszce Piaseckiej i uczniom klasy 6i za nieocenioną pomoc w przygotowaniu uroczystości „Chrztu Morskiego.”

Beata Mrozowska