2022 Autyzm

Dzień Świadomości Autyzmu

2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Jego cel to propagowanie wiedzy na ten temat. Nasza szkoła również włączyła się w akcję jako znak solidarności z osobami z autyzmem.

Z uwagi na to, że w tym roku dzień przypadł w sobotę, wydarzenie obchodziliśmy 04 kwietnia. Tego dnia w szkole uczniowie i nauczyciele ubrali się na niebiesko. W budynku szkoły i drzwiach zawisły niebieskie serca. Na lekcjach wychowawczych odbyły się projekcje filmów, takich jak: „Amazing things happen”, „Miriam ma autyzm”, „Duże sprawy w małych głowach”- w klasach 1-3, zaś w 4-8 „Autyzm. Każdy ma swój Everest”, „Jak wygląda życie z autyzmem”. Poza tym miały miejsce lekcje według scenariusza zajęć pt. „Zaświeć się na niebiesko”- tworzenie plakatów, ćwiczenia, dzięki którym dzieci mogły doświadczyć jak odczuwają i odbierają świat osoby z autyzmem.

Ale czym tak naprawdę jest AUTYZM?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego Twój kolega z ławki podczas lekcji podskakuje na krześle, gdy Pani go o coś pyta on nie patrzy na nauczycielkę, a na dźwięk szkolnego dzwonka głośno krzyczy i zakrywa uszy?

Zapewne uważałeś, że taka osoba jest zwyczajnie dziwna czy niekoleżeńska … a czy wiesz, że być może to właśnie ona ma autyzm? Zachowania takiej osoby nie są spowodowane złośliwością, trudnym charakterem, czy chęcią zrobienia komuś krzywdy, a zaburzeniem, które towarzyszyć jej będzie przez całe życie. Wiedz, że osoba autystyczna może być prawdziwym przyjacielem – nigdy Cię nie okłamie, będzie z Tobą zawsze szczera i wiernie dochowa Twoich sekretów.

Następnym razem, gdy na swojej drodze spotkasz taką osobę, zamiast odwracać się od niej, uciekać czy ignorować … może po prostu postarasz się ją zrozumieć?!

Agnieszka Kurowicka