Powazki 1

Czas zadumy, czas refleksji

Początek listopada związany jest z uroczystością Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym. W polskiej obrzędowości ludowej uważano, że podczas nocy zaduszkowej dusze zmarłych uwolnione z czyśćca powracają na ziemię, błąkając się po cmentarzach rozstajnych drogach i uroczyskach szukając modlitwy, pomocy lub ofiary.

Ten czas zadumy i zatrzymania się nad tym, co przemijające skłonił uczniów klas gimnazjalnych: 1 integracyjnej i 2 l do odwiedzenia Starych Powązek. Podczas barwnych opowieści przewodnika mogliśmy obejrzeć piękne historyczne groby, które są niezwykłymi dziełami sztuki. W mglisty poranek cmentarz spowity w odcienie zielono-szare ukazywał pomniki nagrobne, które wzbudziły szczególne zainteresowanie, min.:  marmurowy Lusi Raciborowskiej, misterne ornamenty na grobie warszawskiego kowala, postać Pani Śmierci czy Anioła Śmierci i wiele, wiele innych.

To była wycieczka inna niż wszystkie.
Wieczny odpoczynek racz im dać Panie.

Małgorzata Czeżyk – Czyżycka