Sochaczew 1

Wycieczka do Sochaczewa

17.06.2014r klasa II a i II b były na wycieczce w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie. Jest to jedne z niewielu miejsc w Europie, gdzie znajduje się zbiór wąskotorowych pojazdów szynowych. Jej zbiory to 145 jednostek taboru wąskotorowego, a także kolekcje historycznych przedmiotów dokumentujących codzienne życie kolei wąskotorowych w Polsce. Podróż odbywała się pociągiem RETRO prowadzonym przez zabytkową lokomotywę parową. 18-kilometrowa trasa wiodła z Sochaczewa poprzez pełne uroku miejsca. Dostrzegalne z pociągu wieże kościoła obronnego w Brochowie to miejsce nie tylko chrztu, ale również ślubu rodziców Fryderyka – Justyny i Mikołaja Chopin. Pociąg Retro kończył swój bieg na stacji Wilcze Tułowskie – niewielkiej miejscowości stanowiącej swoistą bramę do Kampinoskiego Parku Narodowego. Kompleks ten jako jeden z zabytków UNESCO przyciąga niezapomnianym kontrastem wydm oraz mokradeł porośniętych lasami sosnowymi. Tą malowniczą podróż zakończyliśmy zabawą przy ognisku i pieczeniem kiełbas.

Monika Rudzińska