2023 Pszczoly 01

Dzień Pszczoły

W naszej „Czwórce” lubimy pszczoły i dbamy o nie! Wszystkich miłośników tych owadów oraz tym, którzy chcieliby lepiej je poznać i zrozumieć ich znaczenie dla naszego ekosystemu serdecznie zapraszamy na obchody Dnia Pszczół.

Gorące podziękowania płyną szczególnie do tych uczniów i ich rodzin, którzy odpowiedzieli na zaproszenie wołomińskiego Wydziału Ochrony Środowiska.

Z okazji Światowego Dnia Pszczoły zbudowali przepiękne domki, które zapewnią pszczołom murarkom i innym pożytecznym owadom schronienie:

• Białek Krzysztof 5B
  • Szymański Tymoteusz 5C
  • Zawistowski Jakub 5C
  • Dybka Maja 6A
  • Łyjak Aleksandra 6A
  • Jagodzińska Łucja 6A
  • Osial Paweł 6A
  • Mrozowski Franciszek 7A
  • Szewczak Marcin 7A
  • Gago Julia 8A
  • Stryiński Przemysław 8A

Wołomińskie obchody Światowego Dnia Pszczół

Pszczoły to nasi sprzymierzeńcy, dlatego namawiamy wszystkich zainteresowanych, żeby z okazji ich święta sadzić w ogrodach i na balkonach miododajne rośliny oraz budować specjalne domki dla nich. Poniżej znajdziecie informacje, jak to zrobić.

Domek dla owadów – jak go zbudować?
Aby zbudować domek dla owadów możesz wykorzystać starą, niepotrzebną, drewnianą półkę, palety (uwaga, nie mogą być nasączone owadobójczymi substancjami) lub deski – najlepiej z drewna liściastego.
Z nich postawisz konstrukcję domku dla owadów, którą możesz wypełnić:

• powiązaną w malutkie snopki słomą, trzciną lub kawałkami bambusów – ważne, żeby wewnątrz łodyg były dziurki, w które owady będą mogły wlecieć i się osiedlić, składając jaja
  • szyszkami i suchymi liśćmi – tam będą mogły zamieszkać np. biedronki lub inne pożyteczne owady.
  • łodygami krzewów takich jak jeżyny, róże lub bez – są schronieniem dla wielu owadów błonkoskrzydłych np. błonkówek, bzygów.
  • grube gałęzie nawiercone wewnątrz (średnica otworów 2-8 mm) – ulubione miejsce os, pszczół samotnic czy złotoklików. Taką rolę spełnią też powiązane w snopki bambusy.
  • cegły „dziurawki” (o szczelinach nie większych niż 10 mm) – to znakomity domek dla pszczół samotnic takich jak porobnica włochatka czy murarka ogrodowa.
  • doniczki – w domku można je zawiesić lub postawić dnem do góry i wypełnić sianem: chętnie zamieszkają tam skorki.

Instrukcje przygotowania prostych domków znajdziecie na stronie Greenpeace:

https://www.greenpeace.org/poland/dzialaj/zbuduj-hotel-dla-zapylaczy/ – aktywny link do strony

Świętowanie wymaga odpowiedniego menu! Zadbaj o pszczoły sadząc miododajne rośliny:
1. Mikołajek płaskolistny (Eryngium planum) wydajność miodowa do 700 kg/ha, pyłkowa do 100 kg/ha
2. Trędownik bulwiasty (Scrophularia nodosa) wydajność miodowa – 700 kg/ha
3. Niecierpek himalajski (Impatiens glandulifera) wydajność miodowa do 700 kg/ha, pyłkowa do 400kg/ha
4. Trojeść amerykańska Asclepias syriaca) wydajność miodowa do 600 kg/ha
5. Przegorzan kulisty (Echinopas sphaerocephalus) wydajność miodowa powyżej 500 kg/ha
6. Lebiodka pospolita (Origanum vulgare) wydajność miodowa ok. 500 kg/ha
7. Hyzop lekarski (Hyssopus officinalis), wydajność miodowa 400 kg/ha
8. Nawłoć ogrodowa Nana (Solidago hybrida) wydajność miodowa ok. 400 kg/ha, pyłkowa do ok. 200 kg/ha
9. Rdest wężownik (Polygonum bistorta) wydajność miodowa ok. 350 kg/ha, pyłkowa ok. 40 kg/ha
10. Irga czarna (Cotoneaster niger) wydajność miodowa 350 kg/ha
11. Chaber bławatek (Centaurea cyanus) wydajność miodowa ponad 300 kg/ha, pyłkowa 60 kg/ha
12. Gryka zwyczajna (Fagopyrum sagittatum) wydajność miodowa ok. 300 kg/ha, pyłkowa 25 kg/ha
13. Bluszcz pospolity (Hedera helix) wydajność miodowa ponad 300 kg/ha
14. Irga błyszcząca (Cotoneaster lucidus) wydajność miodowa 300 kg/ha, pyłkowa 12 kg/ha
15. Szałwia lekarska (Salvia officinalis), wydajność miodowa 300 kg/ha
16. Winobluszcz trójklapowy (Parthenocissus tricuspidata) wydajność miodowa ok. 250 kg/ha
17. Ewodia hupejska (Tetradium daniellii) wydajność miodowa 260 kg/ha
18. Malina właściwa (Rubus idaeus) wydajność miodowa do 200 kg/ha, pyłkowa ok. 15 kg/ha
19. Lipa drobnolistna (Tilia cordata) wydajność miodowa ok. 200 kg/ha, pyłkowa 35 kg/ha
20. Lipa szerokolistna (Tilia platyphyllos) wydajność miodowa ok. 200 kg/ha, pyłkowa 35 kg/ha
21. Krwawnica pospolita (Lythrum salicaria) wydajność miodowa powyżej 200 kg/ha
22. Śnieguliczka biała (Symphoricarpos albus) wydajność miodowa 190 kg/ha
23. Borówka wysoka amerykańska (Vaccinium corymbosum) wydajność miodowa ok. 100 kg/ha
24. Kruszyna pospolita (Rhamnus frangula) wydajność miodowa 80 kg/ha
25. Robinia akacjowa (Robinia pseudoacacia) wydajność miodowa 65 kg/ha, pyłkowa ok. 15 kg/ha

Cieszymy się, że świadomość społeczna rośnie, a owady znajdują w Wołominie bezpieczny dom, dobrą opiekę i wiele aromatycznych kąsków.

Zobacz zdjęcia fantastycznych domków przygotowanych przez naszych uczniów (kliknij na zdjęcie, aby je powiększyć)

Marta Rygało