Swietokrzyskie 2

Zielona Szkoła w Górach Świętokrzyskich

6, 7, 8 czerwca 2018r. klasy 3a, 3e, 3c były na Zielonej Szkole w Górach Świętokrzyskich.

Pierwszego dnia uczniowie zwiedzali Jurajski Park w Bałtowie, Prehistoryczne Oceanarium oraz wioskę czarownic.

Drugiego dnia odwiedzili Centrum Kulturowo Archeologiczne w Nowej Słupi, gdzie poznali sposób dawnego wytopu stali w piecach zwanych dymarkami. W trakcie warsztatów poznali też dawne zawody: kowala, garncarza, zielarki itp. Następnie idąc Świętokrzyskim Parkiem Narodowym wchodzili na Łysą Górę, na której szczycie odwiedzili najstarsze polskie sanktuarium Święty Krzyż i słynne świętokrzyskie Gołoborze – pozostałość polodowcową. Byli też w Muzeum Minerałów i w szlifierni krzemienia pasiastego – brylantu polskiej ziemi.

Trzeci dzień spędzili w Żywym Muzeum Porcelany w Ćmielowie, gdzie podczas warsztatów samodzielnie wykonywali różę z masy porcelanowej.

Na odpoczynek udawali się do Hotelu Leśna Promenada w Piekoszowie.
Opiekę nad uczniami sprawowali: M. Rudzińska, J. Szczerbiak, M. Chabasińska, I. Mata