2022 06 Biblioteka 0001

Spotkanie z Haliną Łabonarską w Powiatowej Bibliotece Publicznej

W tym roku przypada 180 rocznica urodzin Marii Konopnickiej – publicystki, poetki, nowelistki, krytyczki literackiej, tłumaczki oraz działaczki społecznej. W ubiegłym roku Sejm ustanowił 2022 Rokiem Marii Konopnickiej.

W związku z tymi wydarzeniami Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Heleny i Stefana Nasfeterów w Wołominie stworzyła projekt (m.in. przy współudziale naszej dawnej polonistki p. Elżbiety Lewkowicz) poświęcony tej wybitnej poetce i przeznaczony gł. dla młodszych czytelników – DNI Z MARIĄ KONOPNICKĄ.

Dzieci z naszej szkoły nie mogły przeoczyć tak ciekawego wydarzenia i m.in. 3 czerwca 2022r. klasa 6i oraz inni zainteresowani literaturą i kulturą żywego słowa uczniowie udali się pod opieką p. Anny Kanabrockiej i p. Małgorzaty Czeżyk-Czyżyckiej do Powiatowej Biblioteki Publicznej na czytanie wierszy M. Konopnickiej przez wybitną aktorkę teatralną i filmową p. Halinę Łabonarską.

To spotkanie okazało się prawdziwą ucztą duchową. P. Halina Łabonarska nie tylko przybliżyła uczniom poezję Marii Konopnickiej, ale i zachwyciła nas kulturą słowa, wielkim talentem aktorskim, a także historiami z własnego życia, które pozwoliły jej robić to, co kocha. Opowiadała o nauce w szkole, ciągłych wizytach w bibliotece, wpajaniu własnym dzieciom miłości do literatury i ojczyzny m.in. przez czytanie wierszy Marii Konopnickiej. Jak widać te wszystkie starania zaowocowały wielkimi sukcesami nie tylko aktorki, ale i jej synów ( jeden został reżyserem teatralnym, drugi kompozytorem, trzeci ukończył polonistykę). Na koniec spotkania uczniowie mieli możliwość zadania własnych pytań p. Halinie Łabonarskiej.

Następnie obejrzeliśmy wszyscy film biograficzny pt. „Maria Konopnicka” z cyklu ”Kultura duchowa narodu”.

To niezwykłe biblioteczne spotkanie było nauką przez przeżywanie, lekcją nie tylko literatury, ale także historii, patriotyzmu oraz szacunku do drugiego człowieka.
Zachęcamy wszystkich do udziału w innych przedsięwzięciach kulturalnych naszej Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wołominie, gdyż są niezwykle ciekawe i wartościowe.

Anna Kanabrocka