Mpw 3

„Żywa” lekcja historii w Muzeum Powstania Warszawskiego

Dnia 3 marca 2016r. uczniowie klasy 1m, 1k, 2m i 2i Gimnazjum nr 4 pojechali do Muzeum Powstania Warszawskiego, a 23 marca ekspozycję tego Muzeum miały szansę obejrzeć klasy trzecie. Opiekę nad uczniami sprawowali nauczyciele:  p. Mariola Sobolewska, p. Jolanta Luśtyk, p. Beata Mrozowska oraz p. Katarzyna Słomczyńska, p. Anna Zakrzewska i p. Agnieszka Rygało.

Przed wejściem na teren budynku uwagę zwiedzających zwróciła wielka, czarna tablica ze słowami Jana Stanisława Jankowskiego: „Chcieliśmy być wolni i wolność sobie zawdzięczać”. Pierwszą salę wypełniał odgłos bicia serca – jak podkreślali przewodnicy – Serca Warszawy. Uczniowie obejrzeli ekspozycję poświęconą terrorowi niemieckiemu w okupowanej stolicy oraz historii warszawskiego getta. Poznali zasady działania podziemnej drukarni. Zobaczyli wspaniały egzemplarz pierwszej wydanej wersji „Kamieni na szaniec“ Aleksandra Kamińskiego oraz, wydawane w ramach akcji sabotażowych, ulotki.

Fragment ekspozycji na antresoli poświęcony został poetce Krystynie Krahelskiej, która pozowała Ludwice Nitschowej do pomnika warszawskiej Syrenki. W wielkim namiocie znajdowały się protokoły PCK z ekshumacji zwłok ofiar rzezi na Woli. Ogromne wrażenie na zwiedzających zrobiła ekspozycja w Sali Małego Powstańca z kopią pomnika Małego Powstańca.

Uczniowie odwiedzili też wystawy – Akcji „Burza“ i „Polska Lubelska” oraz wystawę poświęconą alianckim zrzutom. Niezwykłym przeżyciem dla gimnazjalistów było przejście przez imitację ciasnego kanału przełazowego w podziemiach sali pod Liberatorem. Zainteresowanie uczniów wzbudziła replika samolotu bombowego B- 24.

W sali kinowej zwiedzający obejrzeli wstrząsający dokument „Miasto ruin“ w wersji 3D. Ponadto na terenie Muzeum można obejrzeć kroniki filmowe zrealizowane podczas powstania i odnowione cyfrowo. Oprócz ogólnej historii powstania przewodnicy opowiadali przeżycia ludzi, które były często niewyobrażalne. Na terenie całego Muzeum zbierali kartki z dziennika powstania, dzięki którym mogli uzupełnić swoją wiedzę.

Wycieczka do Muzeum Powstania Warszawskiego była dla uczniów naszego Gimnazjum wspaniałą lekcją historii i patriotyzmu. Ekspozycję tę powinien zobaczyć każdy Polak.

Klaudia Komuda 1 m  
Mateusz Łęcki 3m