Biblioteka 03 2023 01

Żywa lekcja historii, literatury i patriotyzmu

Dnia 23 marca 2023 roku uczniowie klas ósmych naszej szkoły wzięli udział w żywej lekcji historii i literatury w Powiatowej Bibliotece Publicznej im. Heleny i Stefana Nasfeterów w Wołominie. Opiekę nad grupą sprawowały: p. Agnieszka Kurowicka, p. Bogumiła Bierkowska oraz p. Beata Mrozowska.

Gościem biblioteki była Rodzinna Grupa Historyczna „Szwadron Żandarmerii”.

Pan Tomasz Kaczyński wraz z dwoma synami przygotowali bardzo ciekawa prelekcję poświęconą bohaterom „Kamieni na szaniec” Aleksandra Kamińskiego. Jej dyrektor p. Krzyszof Kudera podkreślił, ze lekcja zbiegła się z 80. rocznicą aresztowania przez gestapo jednego z nich – Jana Bytnara.

Spotkanie rozpoczęło się odśpiewaniem Hymnu Państwowego oraz minutą ciszy ku czci bohaterów drugiej wojny światowej. Następnie p. Tomasz Kaczyński zaprezentował sylwetki Alka, Rudego i Zośki oraz ich udział w akcjach sabotażowych i dywersyjnych.

Ubrani w stroje z okresu okupacji członkowie grupy zaprezentowali repliki broni używanej przez Niemców i Polaków. Zwrócili też uwagę na to, że harcerze z Grup Szturmowych dysponowali o wiele słabszym uzbrojeniem niż okupant, ale ich patriotyzm i determinacja sprawiły, że byli niebezpiecznym przeciwnikiem dla hitlerowców.

Spotkanie z rekonstruktorami nie tylko przypomniało ósmoklasistom treść lektury obowiązkowej, ale też było dla nich wspaniała lekcją patriotyzmu.

Beata Mrozowska