Waz 06

Żywa lekcja biologii

Żywa lekcja biologii w gimnazjum

Pierwszego dnia wiosny w naszej szkole odbyła się żywa lekcja biologii. Tematem przewodnim były gady. Uczniowie mogli obejrzeć i wysłuchać informacji na temat sześciu gatunków węży. Najwięcej zainteresowania wzbudził boa tęczowy, z powodu swojego ubarwienia i wielkości oraz pyton tygrysi i albinos. Na zakończenie lekcji wiele osób zrobiło sobie pamiątkowe zdjęcie z gadem i mogło zabrać fragment wylinki grzechotnika.

Sylwia Żmuda

Wyjątkowe spotkanie z uczniami szkoły podstawowej

Świat przyrody od dawna fascynował człowieka.

Zainteresowanie i chęć poznania organizmów, które są niedostępne dla nas na co dzień zwraca szczególną uwagę dzieci w młodszym wieku szkolnym. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom, 20.03.2014r. w Zespole Szkół nr 4 w Wołominie uczniowie mogli spotkać się z przedstawicielami gromady gadów. Sześć węży przyjechało specjalnie do nas z Krakowa, a spotkanie było prowadzone przez fachowców z dziedziny nauk o gadach i płazach – herpetologa.

Zajęcia składały się z trzech części.

• W pierwszej części uczniowie zostali zapoznani z najważniejszymi informacjami na temat budowy, warunków trybu życia, sposobu odżywiania i rozmnażania się tych zwierząt.
  • W drugiej części spotkania w bezpośrednim kontakcie mogli skonfrontować zdobytą wiedzę odnośnie skóry węży czy sposobu poruszania się dzięki skurczom mięśni.
  • W ostatniej części odbyła się zacięta dyskusja i uczniowie mieli czas na zadawanie pytań.

Całość spotkania dostarczyła niezapomnianych wrażeń i emocji wśród uczniów, a pamiątkowe zdjęcia uwieczniły to niezwykłe spotkanie.

Jadwiga Gołaszewska