2023 Góry 00

Zdobywamy Góry Stołowe

W dniach od 15-19 maja 2023r. uczniowie klasy 8c, 7i oraz kilkoro uczniów z klas 8a,8b, 7a wzięło udział w wyjeździe integracyjnym w Góry Stołowe. Opiekę nad uczniami sprawowali: Pani wicedyrektor Zofia Saks, wychowawcy: kl.8c Pani Aneta Jarzębska, kl.8b Pan Przemysław Strzelczyk i kl.7i Pani Beata Jóźwiak.

W dniu wyjazdu uczniowie zwiedzali przepiękną starówkę Wrocławia z charakterystycznymi krasnalami oraz Panoramę Racławicką, która dała nam niesamowite wrażenia estetyczne. Wieczorem dotarliśmy do Radkowa gdzie zostaliśmy zakwaterowani w Domu Gościnnym Radków. Po obiadokolacji zmęczeni udaliśmy się na odpoczynek.

Następnego dnia po śniadaniu i  przywitaniu z panem przewodnikiem wyruszyliśmy zdobywać szczyty. Weszliśmy na najwyższy szczyt Gór Stołowych – Szczeliniec Wielki ( 919m n.p.m.). Pomimo mgły widoki i skały były przepiękne. Odwiedziliśmy również Błędne Skały gdzie był nagrywany film „Opowieściz Narni” oraz „Przyjaciel wesołego diabła”. Wąskie przejścia sprawiały nam wiele radości.

We środę zwiedzaliśmy kopalnię węgla w Nowej Rudzie. Pan przewodnik przybliżył nam trudną pracę górników. Po kopalni kolejnym celem był Adrspach w Skalnym Mieście  po stronie Czeskiej. Na samym wejściu naszym oczom ukazało się  przepiękne jezioro o szmaragdowym kolorze wody. Niesamowite wrażenia, różne formy skalne i widoki wprowadzały nas w zachwyt.

Kolejnego dnia wyruszyliśmy do Kudowy Zdrój gdzie zwiedzaliśmy Park Zdrojowy z pijalnią wody mineralnej. Odwiedziliśmy również Kaplicę Czaszek w Czernej oraz Muzeum Ginących Zawodów. Tam zobaczyliśmy na czym polega praca kowala oraz garncarza. Uczniowie brali aktywny udział w lepieniu miseczek z gliny.

Ostatniego dnia w piątek przyszło nam się pożegnać z Radkowem i Górami Stołowymi. Po śniadaniu i wykwaterowaniu wyruszyliśmy w drogę powrotną, ale to jeszcze nie był koniec atrakcji naszego wyjazdu. Ostatnim celem była Kopalnie Złota w Złotym Stoku gdzie jechaliśmy kolejką, obejrzeliśmy osadę górniczą, a także dom kata. Bardzo udany wyjazd szczęśliwie zakończył się pod naszą kochaną szkołą.

Zostaliśmy miło przywitani przez czekających na swe pociechy Rodziców. W przyszłym roku szkolnym planujemy kolejny wyjazd.

Beata Jóźwiak