Zaslubiny2016 2

Zaślubiny Polski z Morzem 2016

„I póki kropla jest w Bałtyku,
polskim morzem będziesz ty,
bo o twe wody szmaragdowe
płynęła krew i nasze łzy”

Słowa „Hymnu do Bałtyku” jak co roku stanowiły motyw przewodni uroczystości upamiętniających kolejną rocznicę Zaślubin Polski z Morzem, która  jest tradycją Zespołu Szkół nr 4 im. Marynarki Wojennej RP w Wołominie.

Wszyscy uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum mieli okazję utrwalenia sobie wydarzeń historycznych sprzed 96 lat dzięki okolicznościowym tablicom na terenie placówki oraz poprzez prezentację historyczną przygotowaną przez klasę III j pod kierunkiem p. Katarzyny Słomczyńskiej.

Najstarsze roczniki uczniów wraz z opiekunami wzięły natomiast udział w uroczystych obchodach 96. rocznicy Zaślubin Polski z Morzem w Ossowie. Dyrekcję szkoły reprezentowała p. Anna Rakoczy oraz p. Zofia Saks. Mszę świętą koncelebrował ksiądz Jan Andrzejewski wraz z księdzem Zygmuntem Podstawką oraz  księdzem komandorem Januszem Bąkiem.

Pani Dyrektor Anna Rakoczy powitała gości: wicestarostę Powiatu Wołomińskiego – p. Adama Łossana,  przedstawiciela Burmistrza Wołomina – p. Martę Maliszewską,  przedstawiciela Burmistrza Kobyłki – p. Przemysława Cichockiego, komandora Janusza Gorbatowskiego, który reprezentował patrona szkoły Marynarkę Wojenną RP oraz p. Karola Małolepszy, dyrektora Gimnazjum nr 1 w Ząbkach.

W obchodach, jak co roku, wzięli udział przedstawiciele organizacji pozarządowych: Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość, Związek Inwalidów Wojennych RP, Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Koło Sybiraków Wołomin, ZNP Oddział Wołomin, Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Osiedlowy Klub Seniora Tramp, Klub Seniora Słoneczna. Licznie reprezentowana była również wołomińska szkoła mundurowa PUL z wicedyrektorem p. Grzegorzem Krupą. Wśród zebranych nie zabrakło też dyrektorów,  nauczycieli i uczniów placówek oświatowych naszego powiatu, a także rodziców.

Po mszy świętej i okolicznościowych, momentami bardzo wzruszających przemówieniach, wszyscy udali się pod pomnik generała Hallera, gdzie odbył się apel poległych oraz złożenie wieńców.

Uroczystość w Ossowie jest dla społeczności naszej szkoły żywą lekcją historii oraz powodem do dumy.

Agnieszka Rygało