Opi 07

Wycieczka „Śladami historii”

Dnia 17 marca 2023 r. klasy: 8i, 8b i 8d wzięły udział w wycieczce do Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. Opiekę nad uczniami sprawowały: p. Katarzyna Wołowska, p. Mariola Sobolewska, p. Agnieszka Kurowicka, p. Bogumiła Bierkowska oraz p. Beata Mrozowska.

Muzeum w Opinogorze zostało otwarte w 1961 r. w odbudowanym neogotyckim pałacu. W jego zbiorach znajdują się pamiątki związane z historią rodziny Krasińskich – dawnych właścicieli ogromnego majątku. Udostępniono do zwiedzania również: dawną oficynę dworską, dom z podcieniami, dwór z początku XX wieku, który mieści na miejscu dawnego drewnianego budynku, oraz park typu angielskiego o powierzchni 21 ha. Ekspozycja zawiera bogaty księgozbiór oraz pamiątki poświęcone hrabiemu Zygmuntowi Krasińskiemu, a także czterem innym polskim twórcom romantyzmu: Adamowi Mickiewiczowi, Juliuszowi Słowackiemu, Cyprianowi Kamilowi Norwidowi oraz Aleksandrowi Fredrze.

Poza tym można tu obejrzeć wystawę obrazów dziewiętnastowiecznych malarzy, m.in. Jana Matejki, Józefa Chełmońskiego oraz Wojciecha Kossaka. Część zbiorów Muzeum dotyczy codziennego życia szlachty tego okresu, to: biżuteria, elementy garderoby i powozy. W pięknym parku można zwiedzić także ptaszarnię.

Po obejrzeniu ekspozycji uczniowie i wychowawcy wzięli udział w ciekawej lekcji poświęconej Fredrze. Następnie mogli spróbować swoich sił podczas warsztatów heraldycznych, projektując własne herby rodowe.

Po kilku godzinach spędzonych w „wehikule czasu” wróciliśmy zadowoleni i bogatsi w nową wiedzę i doświadczenia.

Beata Mrozowska