Aktualności ZS4

Wizyta laureatów konkursów w DZH MW

W dniach 26-29 listopada w Dywizjonie Zabezpieczenia Hydrograficznego MW gościła grupa uczniów – laureatów Konkursu Marynistycznego przeprowadzonego w Zespole Szkół nr 4 w Wołominie im. Marynarki Wojennej RP.

Młodzież z Wołomina wraz z opiekunami brała aktywny udział w życiu dywizjonu. W dniach 27 i 28 uczestniczyli w uroczystych zbiórkach stanu osobowego dywizjonu – podniesiono Wielką Galę Banderową na okrętach i odczytano rozkazy okolicznościowe Dowódcy Dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego MW z okazji 26 rocznicy podniesienia bandery wojennej na OORP „Arctowski” i „Heweliusz” oraz Dowódcy Marynarki Wojennej w 90. rocznicę utworzenia Marynarki Wojennej RP. W ramach wizyty w Marynarce Wojennej RP młodzież z Wołomina w dniu 27.11 miała możliwość zapoznania się z bazą szkoleniową Ośrodka Szkolenia Nurków i Płetwonurków WP – zwiedziła baseny nurkowe OSNiP. O godzinie 11.00 w rejs po Zatoce Gdańskiej z wejściem na Westerplatte wyszedł ORP „Heweliusz” zabierając na swym pokładzie zaproszonych gości. Delegacja z Wołomina wzięła udział w wycieczce historyczno-krajoznawczej, zwiedziła Westerplatte i Starówkę Gdańska.

W dniu 28 listopada nauczyciele i uczniowie ZS nr 4 w Wołominie zapoznali się z elementami bazy szkoleniowej Akademii Marynarki Wojennej, obejrzeli m.in. Symulator Nawigacyjno-Manewrowy oraz Planetarium. W godzinach popołudniowych delegacja z Wołomina wzięła udział, wraz z Pocztem Sztandarowym ZS nr 4, w uroczystościach obchodów 90. rocznicy utworzenia Marynarki Wojennej RP na Skwerze Kościuszki, gdzie złożyła wiązankę kwiatów na Płycie Marynarza Polskiego. Po zakończeniu oficjalnych uroczystości udała się na wycieczkę do Skansenu w Szymbarku.

W dniu wyjazdu, 29 listopada młodzież z Wołomina pod opieką nauczycieli zwiedziła okręty 3 Flotylli Okrętów, najwięcej emocji wzbudził oczywiście pobyt na okręcie podwodnym.

Pobyt dzieci i młodzieży w Dywizjonie był dla nich dużą atrakcją. Miały one możliwość zapoznania się z życiem okrętowym od kuchni, brać udział w elementach ceremoniału morskiego podczas naszych uroczystości oraz poznać warunki służby na okrętach różnych klas i typów. O tym jak bardzo podobało im się życie okrętowe niech świadczy fakt, iż pożegnaniom nie było końca i niejednokrotnie słyszało się głos – Ja nie chcę jeszcze wyjeżdżać.

Zespół Informatyki Marynarki Wojennej

Artykuł zaczerpnięty ze strony internetowej naszego Patrona – Dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego Marynarki Wojennej RP.