2023 10 26 święty 01

Warsztaty „I Ty możesz zostać Świętym”

Zbliża się Uroczystość Wszystkich Świętych, dlatego 26 października w naszej szkole odbyły się warsztaty pozalekcyjne pt. „I Ty możesz zostać Świętym”. Dzieci z klas 4-5 pod opieką Pani Agnieszki Styś i Pani Klary Makarczyk odwzorowywały stroje Świętych.

Udało nam się „stworzyć” Świętych z pierwszych wieków naszej ery, jak Św. Marta, Św. Mikołaj, Św. Agnieszka, Św. Helena i Św. Zuzanna. Gościliśmy także bardziej współczesne postacie, jak Świętą Tereskę od Dzieciątka Jezus, Bł. Michalinę, Świętych Hiacyntę i Franciszka, Bł. Karolinę Kózkównę, Św. Joannę Berettę Molla. Przy tworzeniu strojów posłuchaliśmy trochę piosenek, a każdy z uczestników miał możliwość zapozować do zdjęcia z wyświetloną obok grafiką przedstawiającą postacie, które odwzorowywaliśmy.

W czasie warsztatów mogliśmy także porozmawiać na temat historii świętych. Każdy z nich charakteryzuje się jakimś atrybutem, np. Świętej Helenie tradycja przypisuje odnalezienie relikwii Krzyża Świętego, dlatego przedstawiana jest z Krzyżem, Św. Agnieszka natomiast przedstawiana jest z symbolizującą czystość owieczką lub nawiązującym do jej imienia (łac. agnus) barankiem. Część z dzieci przebrała się za swoich patronów, a część za wybranych Świętych i Błogosławionych. Niektórym udało się stworzyć więcej niż jedną postać.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom warsztatów.

Zespół Katechetyczny – K. Makarczyk, A. Styś