2023 11 Swietlica 01

W świetlicy fajnie jest

W naszej świetlicy spotykają się dzieci w zróżnicowanym wieku o odmiennych charakterach, osobowościach i upodobaniach. Czekając na swoich rodziców lub opiekunów, uczestniczą w zajęciach, odrabiają lekcje i przede wszystkim dobrze się bawią.

Staramy się, aby po całym dniu zajęć lekcyjnych świetlica była przestrzenią, gdzie dziecko może odetchnąć, spotkać się z przyjaciółmi i realizować swoje zainteresowania, dlatego zajęcia świetlicy modyfikujemy i dostosowujemy do aktualnych potrzeb, tematów i okoliczności.

Kanwą do ich realizacji jest czytanie literatury dla dzieci. Baśnie, legendy, wiersze i opowiadania dostarczają uczniom podstaw wiedzy o przyrodzie, społeczeństwie i kulturze.

Najczęściej w oparciu o przeczytane teksty powstają prace plastyczne. W świetlicy mamy szereg narzędzi artystycznych, które wykorzystujemy, są to między innymi: kredki, mazaki, pastele, a dzięki odrobinie kleju i kolorowym papierom powstają istne arcydzieła. Zajęci plastyczne uwzględniają aktualne pory roku, dzięki czemu dzieci wykorzystują „dary natury” w swoich pracach.

Tak jak podczas zajęć czytelniczych chętni mogą pochwalić się sowimi postępami w nauce czytania, tak zajęcia plastyczne pozwalają na udział chętnych osób w świetlicowych konkursach z nagrodami.

Dla „aktywnych ruchowo”, których jest większość, bo dzieci uwielbiają zabawy ruchowe, organizujemy zajęcia na świeżym powietrzu lub w sali gimnastycznej.
W świetlicy uwzględniamy też potrzebę wyciszenia się dzieci, co sprzyja koncentracji uwagi, zapamiętywaniu czy wytchnieniu. Zajęcia wyciszające to między innymi słuchowiska radiowe. Przebywając w naszej świetlicy dzieci mogą poznawać własne upodobania, ćwiczyć pracę w grupie, aż wreszcie poznawać same siebie, a to przekłada się na ich całościowy rozwój.

Renata Rudzińska