2023 02 10 Zaslubiny 0

Uroczystości Rocznicowe Zaślubin Polski z Morzem

Dnia 10 lutego 2023 r. w Ossowie odbyły się uroczystości upamiętniające 103. rocznicę Zaślubin Polski z Morzem, których gospodarzem tradycyjnie była Szkoła Podstawowa nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marynarki Wojennej RP w Wołominie.

Nasza placówka edukacyjna, z racji zaszczytnego Patronatu, od wielu lat organizuje tę patriotyczną galę, stanowiącą symbol wielkości odradzającego się po 123 latach rozbiorów państwa polskiego. Historia mówi, że 10 lutego 1920 r. generał Józef Haller wraz z ministrem spraw wewnętrznych Stanisławem Wojciechowskim oraz nową administracją Województwa Pomorskiego przybył do Pucka, gdzie wrzucił do wody pierścień – symbol zaślubin Polski z Bałtykiem.

Msza, celebrowana przez księdza Michała Sztreję, miała miejsce w Kaplicy Cudu nad Wisłą w Ossowie. Nabożeństwo uświetniły swoją obecnością poczty sztandarowe szkół podstawowych i średnich z terenu naszego powiatu. Oprawę muzyczną, przy akompaniamencie gitary. wykonali członkowie chóru SP 4.

Kolejnym punktem programu było uroczyste podniesienie flagi Polski na maszt przy dźwiękach hymnu narodowego. Następnie oficjalne delegacje z terenu powiatu wołomińskiego złożyły wieńce i wiązanki pod Pomnikiem gen. Józefa Hallera. Następnie głos zabrała dyrektor SP 4 p. Anna Rakoczy – gospodarz uroczystości, przedstawiając rys historyczny tego wydarzenia oraz podkreślając jego rangę dla historii Polski. Galę zakończył Apel Poległych odczytany przez uczennicę I LO PUL w Wołominie, przywołujący nazwiska ważnych postaci historycznych, poległych w obronie Ojczyzny.

Uroczystości rocznicowe w Ossowie na stałe wpisały się do kalendarza ważnych wydarzeń patriotycznych naszego regionu. Dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 4 są też doskonałą lekcją historii i patriotyzmu.

Beata Mrozowska

Podczas uroczystości wykorzystano sprzęt zakupiony w ramach Laboratorium Przyszłości.