Chrzest4 1

To już nie żółtodzioby, ale wilki morskie…

Dnia 11 października 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 4 odbyła się wspaniała uroczystość – Chrzest Morski Klas Czwartych. Mimo że w tym roku nie gościliśmy przedstawicieli Patrona – marynarzy z Dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego, to gala była niezwykła. Żółtodzioby z klas: 4a, 4b,4c,4d i 4i wspierała Dyrekcja – p. Anna Rakoczy, p. Zofia Saks i p. Barbara Cyrych, a także Wychowawcy: p. Lidia Szlachta, p. Mariola Sobolewska, p. Anna Kanabrocka, p. Aneta Jarzębska, p. Urszula Woźniak, p. Agnieszka Kurowicka i p. Justyna Gruczek.
Po uroczystym przemówieniu dyrektora – p. Anny Rakoczy sala gimnastyczna szybko wypełniła się diabłami morskimi, które pomalowały nosy czwartoklasistów na kolor żółty, żeby nie zapomniały, że są jeszcze „żółtodziobami”. Następnie pojawił się Tryton i odczytał obwieszczenie samego Neptuna, że kto przejdzie liczne straszne próby wytrzymałości, wiedzy i sprawności, będzie mógł stać się członkiem naszej wielkiej morskiej rodziny. Zaraz po tym rozległy się fanfary i oczom zebranych ukazał się wóz Neptuna i Prozerpiny, ciągnięty przez dwa diabły morskie. Królewska para przybyła do naszej szkoły z samego Morza Bałtyckiego, żeby wziąć udział w tej niezwykłej uroczystości.

Następnie przyszedł czas na zmagania międzyklasowe. Pierwszy odbył się konkurs piosenki żeglarskiej i w sali gimnastycznej rozległy się zwrotki „Morskich Opowieści”. Niektórym występom grup towarzyszyły marynarskie stroje. Kolejna konkurencja sprawdzała wiedzę dotyczącą Patrona – Marynarki Wojennej oraz historię naszej szkoły. Nasze szanowne jury, dyrekcja oraz Neptun i Prozerpina, cieszyło się, widząc, jak wspaniale przygotowali się do chrztu czwartoklasiści.

Kolejne konkursy miały charakter sportowy. Odbyły się dwie konkurencje związane z liną, która przecież na okręcie jest niezbędna. Pierwszą z nich było wiązanie jak największej liczby węzłów żeglarskich – ósemek. Na koniec jeszcze bardzo emocjonujące przeciąganie liny, które dopingowali wychowawcy i rodzice.

W zmaganiach klasy czwarte wykazały się wielką determinacją, wiedzą oraz sportową postawą, a wszyscy uczniowie świetnie poradzili sobie z trudnymi próbami Neptuna.

Na koniec chrzest dla wychowawców, bo oni są dowódcami na każdym klasowym okręcie. Panie musiały szybko wypić kubek słonej wody z Bałtyku i zjeść morskiego robaka. Po takiej próbie żadna klasa czwarta nie będzie im już straszna.

Zadowoleni z wyników zmagań Neptun i Prozerpina wraz z czwartoklasistami wypowiedzieli rotę ślubowania morskiego. Następnie dyrekcja i królewska para dokonali uroczystego aktu pasowania nowych wilków morskich przy pomocy wiosła, a wychowawcy rozdali im glejty z morskimi imionami. Na koniec zespoły klasowe zrobiły sobie zdjęcia z królewską parą i jej świtą i żegnany oklaskami dwór Neptuna opuścił gościnną szkołę. Po południu nowe wilki morskie harcowały po żeglarsku i piracku na dyskotece.

Całą imprezę przygotowali uczniowie klasy 7b SP i 3K gimnazjum pod opieką p. Beaty Mrozowskiej