2022 Zaproszenie święto Szkoły Szkoła

Dzień Patrona – 28. rocznica nadania imienia

30 listopada, dla wielu szkół jest dniem zwyczajnym, kolejnym dniem zabieganych uczniów i nauczycieli. Dla nas 30 listopada jest dniem wyjątkowym.

Ten dzień jest nie tylko świętem szkoły, ale również ludzi, którzy zapisali się w jej historii, uczniów, którzy przekroczyli pierwszy raz jej próg oraz nauczycieli, którzy wybrali to miejsce, aby dzielić się tym co mają najcenniejsze – swoją wiedzą. To święto dyrektorów tych, co byli oraz naszej obecnej Pani dyrektor Anny Rakoczy. To oni codziennie sprawiają, że ten okręt płynie, choć czasem szarpią nim sztormy, końca drogi nie widać, a światło latarni spowite mgłą nie zawsze wskazuje kierunek. Mimo tego, zawsze odnajduje właściwą drogę.

W tym roku 30 listopada 2022r. to nie tylko 28. rocznicę nadania jej imienia Marynarki Wojennej RP, ale także 87. rocznicę powstania szkoły. Świętu królowały słowa słynnego polskiego podróżnika i żeglarza Krzysztofa Baranowskiego – „Morze jest wspaniałym nauczycielem”.

Po przerwie, spowodowanej pandemią i izolacją, społeczność czwórki mogła wreszcie powrócić do tradycji odchodów tego święta.

Obchody zaszczycili swoją obecnością znakomici goście:

  • wiceburmistrz Wołomina p. Łukasz Marek,
  • przedstawiciele Patrona z Dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego – kpt. mar. Krzysztof Dyrcz, ppor. mar. Katarzyna Powarzyńska, mat Mateusz Kotłowski,
  • proboszcz Parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Wołominie ks. Michał Dmitruk
  • przedstawiciele RR.

Uroczysty kondukt uczniów i nauczycieli, prowadzony przez poczet sztandarowy, wyruszył spod budynku szkoły do Kościoła Matki Bożej Królowej Polski, gdzie odbyła się Msza św.

O godz. 10.15 w sali gimnastycznej „czwórki” rozpoczęła się akademia rocznicowa od wspólnie odśpiewanego Mazurka Dąbrowskiego. Piękna dekoracja pełna podwodnych roślin i zwierząt oraz pirackich skarbów przeniosła nas na dno Morza Bałtyckiego. Jej autorką była p. Lidia Szlachta.
Gości i społeczność szkoły powitała dyrektor p. Anna Rakoczy. Następnie głos zabrali goście. Przewodnicząca Rady Rodziców p. Beata Gajewska przekazała szkole piękny upominek – mównicę w barwach i z logo szkoły.

Kolejnym punktem programu był spektakl „Z wizytą u Neptuna”, przygotowany przez członków Szkolnego Koła Ligii Morskiej i Rzecznej oraz uczniów klas szóstych i ósmych i wyreżyserowany przez p. Beatę Mrozowską. W przedstawieniu usłyszeliśmy popularne piosenki żeglarskie, zaśpiewane przy dźwiękach gitary. Obejrzeliśmy też zabawną scenkę rodzajową rozgrywającą się w domu boga mórz i oceanów, opatrzoną prezentacją zdjęć z historii szkoły. Na koniec społeczność szkolna odśpiewała hymn szkoły.

Ostatnim punktem programu było rozdanie dyplomów i nagród za zajęcie czołowych miejsc w konkurach zorganizowanych z okazji Dnia Patrona, które przygotowali: Samorząd Uczniowski, Szkolne Koło Ligi Morskiej i Rzecznej oraz nauczyciele wychowania fizycznego.

Przeprowadzono konkursy klasowe:

  • zawody sportowe na najsprawniejszą klasę,
  • konkurs na gazetka ścienna „MARYNARKA WOJENNA – NASZ PATRON”,
  • konkurs marynistyczny

oraz konkursy indywidualne:

  • konkurs literacki „Z wizytą u Neptuna”,
  • dwa konkursy plastyczne – „Fauna i Flora Morza Bałtyckiego” oraz „Polska leży nad Bałtykiem”.

Dziękujemy wszystkim za udział i przygotowania w tegorocznych obchodach i zapraszamy na kolejne uroczystości w przyszłym roku szkolnym.

Podczas uroczystości wykorzystano sprzęt zakupiony w ramach Laboratorium Przyszłości – nagłośnienie, audio-video i oświetlenie.