2024 02 Mikroskop JG 1

Świat w powiększeniu

W lutym dzięki pomocom naukowym uzyskanym z projektu ,,Laboratorium Przyszłości” uczniowie z klasy 4a uczestniczyli w bardzo interesującej lekcji – z wykorzystaniem mikroskopów świetlnych, zwanych też optycznymi.

Na początku zajęć uczniowie zapoznali się z budową mikroskopu. Mikro- i makro śruby? Stolik? Obiektyw? Po zapoznaniu się z konstrukcją przyszła pora na oglądanie preparatów. Uczniowie umieścili je na stoliku, a następnie ustawili ostrość oraz powiększenie obserwowanych obiektów.

Preparaty, które zrobiły na młodych naukowcach największe wrażenie to zdecydowanie przekrój łodygi bawełny, różnorodne komórki cebuli, oraz odnóża muchy domowej i osy.

Zajęcia tego typu cieszą się ogromnym zainteresowaniem i – co cieszy zdecydowanie najbardziej – entuzjazmem ze strony uczniów.

Jadwiga Gołaszewska