2015 Bazylika W Kobyłce 01

Spotkanie z kulturą kl. 1 gimnazjum

Dnia 11.03.15r. odbyła się wycieczka klas 1 gimnazjalnych do kina na film „Carte Blanche”.
Film opowiada o historii nauczyciela, który traci wzrok. Był on bardzo ciekawy. Wciągał widza w akcje.

W drodze powrotnej z kina odwiedziliśmy Bazylikę Świętej Trójcy w Kobyłce wybudowanej w latach 1736-1740 według projektu i pod osobistym nadzorem lombardzkiego architekta Guido Antonio Longhi. Przywitał  nas i oprowadził osobiście sam Ksiądz Dziekan Prałat Jan Andrzejewski, proboszcz parafii, który z dumą przekazał nam informacje o historii i architekturze tego miejsca.
Dowiedzieliśmy się między innymi, że ważną osobą dla parafii był biskup Marcin Załuski, który był fundatorem budowy kościoła, a także, że miejsce w którym teraz jest Bazylika już kilkaset lat temu było miejscem uznawanym za święte. Atrakcją była możliwość zobaczenia podziemi kościoła i relikwii Jana Pawła II.
Niesamowicie wyglądały ogromne freski oraz liczne zdobienia. Styl barokowy Bazyliki wywarł na nas ogromne wrażenie.

Wycieczka była bardzo udana.
Dziękujemy naszym wychowawczyniom – p.Monice Włodarczyk, p.Beacie Mrozowskiej
i p. Agacie Kopani i chcemy jeszcze…

Piotr Klepacki – uczeń kl. 1k
foto: Monika Włodarczyk