Fizyka 3

Sobotnie wykłady z fizyki

Sobotnie wykłady z fizyki dla gimnazjalistów na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego przy ulicy Pasteura 5 w Warszawie

W sobotę 13 grudnia 2014 roku byliśmy na wykładach na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Obejrzeliśmy wiele ciekawych doświadczeń. W wykładzie uczniom towarzyszyły dwie wspaniałe nauczycielki fizyki p. Mariola Sobolewska i p. Jolanta Luśtyk. Tematem przewodnim zajęć były „Zabawy z fizyką”. Okazało się, że często za pomocą rzeczy, które możemy znaleźć w każdym domu można wykonać bardzo interesujące eksperymenty. Na sali wykładowej nie brakowało śmiechu, skupienia, jak i powagi.

Z pośród wielu intrygujących doświadczeń ja zapamiętałam kilka. Najbardziej spodobały mi się doświadczenia z ciekłym azotem, które ciężko jest wykonać samemu w domu. Na przykład jajko zwilżone w azocie miało się przecisnąć do mniejszego od siebie naczynia, jednak złośliwość rzeczy martwych nie pozwoliła nam zobaczyć w pełni tego doświadczenia. Zobaczyliśmy również doświadczenie z „tańczącą” piłeczką pingpongową, która została wcześniej również zanurzona w azocie. Równie interesujące były także doświadczenia z magnesami m.in.: ring bokserski, na którym odbywała się prawdziwa „walka” gigantów. Pod szklanym naczyniem umieszczeni byli dwaj papierowi bokserzy, którzy kiedy po wierzchu pocierało się naelektryzowanym balonem poruszali się. W głowie najbardziej jednak utkwiło mi doświadczenie z Kulą Ziemską, która dzięki właśnie magnesom poruszała się w stronę odpowiednią ruchowi Ziemi, na której się znajdujemy. Dodatkowo dowiedzieliśmy się o tym, że w grającej kartce na różne okazje na przykład urodziny ukryty jest magnes. Kiedy otwieramy ją muzyka zaczyna grać, natomiast gdy zamykamy przestaje. Przekonaliśmy się o tym, że w miedzianej rurze magnes spada wolniej, niż wszystkie inne przedmioty. Dzieje się tak dlatego, że jest hamowany siłą działającą między polem magnetycznym magnesu a prądami powstającymi na skutek zjawiska indukcji w miedzianej rurze. Zobaczyliśmy również kilka doświadczeń z wykorzystaniem środka ciężkości. Ujrzeliśmy kulę pozornie wtaczającą się pod górę, ale z uwagi na rozszerzanie szyn jej środek ciężkości obniżał się. Ponadto w przyrodzie możemy oglądać różnego rodzaju zjawiska. Na zdjęciu ujrzeliśmy mężczyznę czytającego gazetę w Morzu Martwym, który się nie topi, lecz pływa po powierzchni wody. Działała na niego siła wyporu. Dostrzegliśmy także, że na nagrzewaną palnikiem patelnię działa jeden z rodzajów energii – energia cieplna. Pod wpływem gorąca naczynie zrobiło się czerwone. Oglądaliśmy także kołyskę Newtona – przyrząd  który ilustruje zachowania pędu i energii podczas zderzenia się kul. Dodatkowo zauważyliśmy również, że zabawki, którymi się bawiliśmy są doskonałym źródłem doświadczeń fizycznych. Mały kurczaczek kwili, gdy nasza dłoń połączy bieguny zasilania tego przedmiotu. Przypomnieliśmy sobie zasadę wrzenia i parowania wody (wrzenie odbywa się w całej objętości cieczy, parowanie natomiast na jej powierzchni). Zobaczyliśmy latający balon wyposażony w śmigło, który latał.  Dostrzegliśmy również zatapiający się w butelce statek. Po zakończonych wykładach pan prowadzący lekcje namawiał nas, aby wykonać w domu doświadczenia, w których nie ma styczności z ogniem.

Po wykładach mogliśmy zobaczyć z bliska wszystkie przedmioty używanie do eksperymentów oraz zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Do domów wszyscy wracaliśmy pełni wrażeń minionego dnia.

Agnieszka Dyrda kl. 2i