Rajd szlakiem historii
Od 22 do 26 listopada 2008 uczniowie klasy I i gimnazjum naszej szkoły – Katarzyna Cackowska i Karol Czapski wraz z nauczycielem – Izabellą Matą przemierzali Polesie, Lubelszczyznę, Zamojszczyznę , Roztocze i Rzeszowszczyznę szlakiem oddziałów partyzanckich II Konspiracji antykomunistycznej działającej w tych regionach w latach 1944-1956. Towarzyszyli im partyzanci ze Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość oraz uczniowie i nauczyciele kilku polskich szkół. Patronat nad rajdem objął urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz historycy z lubelskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.
W ciągu kilku dni uczniowie mogli z ust naocznych świadków poznać historię walki wyzwoleńczej Polaków na terenach wschodniej i południowo wschodniej Polski spod okupacji niemieckiej i radzieckiej we wrześniu 1939 roku. Dowidzieli się również o skrywanych aż do lat dziewięćdziesiątych XX wieku prześladowaniach partyzantów poakowskich oraz ludności na terenach Polesia, Lubelszczyzny, Zamojszczyzny i Rzeszowszczyzny przez UB i NKWD po zakończeniu II wojny światowej.
Uczniowie nawiązali przyjazne kontakty ze starszym już pokoleniem kombatantów walczącym o niepodległość i niezawisłość naszego kraju. Z ogromnym zainteresowaniem słuchali opowieści weteranów, a sami darzyli ich serdecznością,
a czasami pomocą w czasie wspólnej drogi. Wspólne zwiedzanie miejsc pamięci narodowej, składanie hołdu obrońcom ojczyzny oraz śpiewanie pieśni patriotycznych i przemierzanie przepięknych regionów naszego kraju bardzo zbliżyło pokolenia najmłodszych i najstarszych Polaków.
Rajd ten pozostawił w sercach i umysłach młodzieży ogromną ilość wiedzy z historii Polski , a także niezapomniane przeżycia.
Na pamiątkę wspólnego szlaku kombatanci wzbogacili szkolną bibliotekę o piękną pozycję o historii Wołynia oraz album i płyty z pieśniami patriotycznymi. Uczniowie już dziś oczekują na następną, planowaną wyprawę, która przybliży im działania konspiracji antykomunistycznej na terenach Mazowsza. Uczestnicy rajdu pragną w tym miejscu podziękować Urzędowi do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz panu Waldemarowi Kruszewskiemu za zaproszenie
do udziału w ciekawym przedsięwzięciu.
Izabella Mata