2023 11 29 święto 001

Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość są tu… Dzień Patrona 2023

Dnia 29 listopada 2023 roku społeczność Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marynarki Wojennej RP w Wołominie uroczyście uczciła 88. rocznicę powstania placówki i 29. rocznicę nadania jej imienia Marynarki Wojennej RP.

Obchody rozpoczęły się od uroczystego korowódu uczniów i nauczycieli, dyrekcji i gości prowadzony przez poczet sztandarowy, który wyruszył spod budynku szkoły do Kościoła Matki Bożej Królowej Polski, gdzie o godzinie 8.30 rozpoczęła się Msza św.

Następnie w sali gimnastycznej Czwórki odbyła się część oficjalna gali rocznicowa. Za motto tegorocznych obchodów posłużyły słowa polskiej pisarki Larysy Mitznerowej: „Przeżyte chwile nie giną. Nie wiemy nigdy, kiedy wypłyną z dalekiej przeszłości, by nałożyć się na to, co przeżywamy obecnie”.

Akademię zaszczycili swoją obecnością znakomici goście:

• przedstawiciel Patrona – kmdr ppor. Stanisław Topol,
  • p. Dorota Pergoł – przedstawiciel Burmistrza Wołomina
  • p. Katarzyna Kadzidłowska – prezes Oddziału Powiatowego Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Zaprojektowana przez p. Lidię Szlachtę piękna i tajemnicza dekoracja utrzymana w kolorach bieli i błękitu stanowiła tło do spektaklu. Gości i społeczność szkoły powitał gospodarz uroczystości i dyrektor szkoły – pani Anna Rakoczy. Głos zabrali zaproszeni goście: kmdr ppor. Stanisław Topol, p. Katarzyna Kadzidłowska oraz ksiądz Michał Sztreja. P. Rakoczy odczytała również list gratulacyjny dla społeczności szkoły od Burmistrz Wołomina – p. Elżbiety Radwan.

Głównym punktem programu był spektakl „Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość są tu”, przygotowany przez uczniów klas: 5i, 5a, 5c, 7b oraz 8i, a wyreżyserowany przez p. Annę Kanabrocką i p. Beatę Mrozowską. Młodzi aktorzy przedstawili nam w pigułce historię Szkoły Podstawowej nr 4 od jej otwarcia do czasów współczesnych.

W przedstawieniu niegrzeczny Antek odnajduje w sali gimnastycznej tajemnicze drzwi, które stanowią portal do przeszłości i sprowadza duchy swoich przodkiń. One, jako rówieśnice chłopca, uświadamiają mu, że Czwórka to wyjątkowa szkoła z tradycjami. Spektakl spotkał się z pozytywnymi opiniami widzów i długimi brawami. Dla większości młodych aktorów to był ich debiut sceniczny.

Na koniec gali rocznicowej odbyło się rozdanie dyplomów i nagród za zajęcie czołowych miejsc w konkurach zorganizowanych z okazji Dnia Patrona, które przygotowali i ocenili opiekunowie Samorząd Uczniowskiego i szkolnego Koła Ligi Morskiej i Rzecznej oraz nauczyciele.

Oto wyniki szkolnych zawodów:

W kategorii klas 1-3 nagrody zdobyli:

W konkursie plastycznym pt. „Pocztówka z Bałtyku dla uczniów”

• I miejsce – Kornelia Otrębiak,
  • II miejsce – Hania Przybysz,
  • III miejsce – Julia Rolli.

W konkursie technicznym pt. „Statki z papieru dla uczniów”

• I miejsce – Helena Szyszko,
  • II miejsce – Franciszek Jarzębski,
  • III miejsce – Szymon Charliński.

W kategorii klas 4-8 nagrody zdobyli:

W konkursie plastycznym pt. „Życie w morzach i oceanach”:

• I miejsce – Michał Małkowski,
  • II miejsce – Sonia Żelazowska,
  • III miejsce – Aleksandra Balcerak.

W konkursie technicznym pt. „Zakładka – Szkolna podróż po Bałtyku”:

• I miejsce – Aleksandra Łyjak,
  • II miejsce – Paulina Dryjańska,
  • III miejsce – Zuzanna Bielicka.

W konkursie językowo-plastycznym pt. „Я люблю мою школу! I LOVE MY SCHOOL! Jaime mon école”:

• I miejsce – Sonia Żelazowska,
  • II miejsce – Oskar Krupski,
  • III miejsce – Bernard Kowalczuk,
    wyróżnienia:

• Aleksander Stępień,
    • Krzysztof Kaczyński,
    • Lena Rosiak.

W klasowym konkursie na gazetkę ścienną pt. „Marynarka Wojenna – nasz Patron”:

• I miejsce – 8i,
  • II miejsce – 4b,
  • III miejsce – 4i.

W konkursie marynistycznym drużynowym dla klas 6-8:

• I miejsce – klasa 8a,
    reprezentacja: Franciszek Mrozowski, Blanka Szklarczyk
  • II miejsce – klasa 7i,
    reprezentacja: Tomasz Jaworski, Filip Sylwestrzuk
  • III miejsce – klasa 7b,
    reprezentacja: Zuzanna Kudlik, Julia Dębska.

W konkursie literackim pt. „List znaleziony w butelce. Opowiem Neptunowi, co to znaczy być patriotą we współczesnym świecie”:

• I miejsce – Aleksander Stępień,
  • II miejsce – Aleksandra Łyjak,
  • III miejsce – Zuzanna Kudlik.

W konkursie na super zdjęcie z okazji Dnia Misia (dla całej szkoły):

• I miejsce w kategorii klas 1-3 zwyciężyła klasa 3c
  • I miejsce w kategorii klas 4-8 zwyciężyła klasa 8a.

Beata Mrozowska, Monika Włodarczyk

Fotorelacja wkrótce…

Podczas uroczystości użyto sprzętu zakupionego w ramach programu „Laboratorium Przyszłości” – nagłośnienie, sprzęt audio-wideo oraz narzędzia do wykonania dekoracji.