Teatr1

PIF-PAF

W ramach projektu Teatr Forum – TAK! zróbmy to! warsztaty dla młodzieży Teatru przy Fabryczce i ich rówieśników uczniowie klas II i oraz II m skorzystali z zaproszenia na spektakl „Pif-paf! Jesteś trup!” przygotowany przez wołomińską młodzież pod kierunkiem pań Moniki Kisły i Anny Klamczyńskiej.

Sztuka „Pif-paf! Jesteś trup”napisana została przez amerykańskiego dramatopisarza Williama Maistrosimone, a jej bohaterowie to nastolatkowie, których kolega zastrzelił swoich rodziców i 27 uczniów w szkolnej stołówce.

Zarówno spektakl jak i następujące po nim warsztaty dla gimnazjalistów miały na celu zwiększenie świadomości tego, jakie są przyczyny szkolnej przemocy i jakie mogą być jej następstwa. Szczególnie zaakcentowane zostało osamotnienie głównego bohatera, jego pragnienie bycia zaakceptowanym przez rówieśników, strach przed kpiną przy jednoczesnym skrywaniu prawdziwych uczuć pod różnymi maskami. Pokazano też w sztuce brak możliwości porozumienia się chłopaka z rodzicami, którzy swoje kontakty z synem ograniczali do kupowania mu przeróżnych modnych gadżetów. Wszystkie te problemy są bliskie również wołomińskim nastolatkom.

Spektakl był materiałem wyjściowym do warsztatów, podczas których młodzież odgrywała scenki mogące odwrócić bieg wydarzeń tak, aby nie doszło do tragedii …

Agnieszka Rygało