Pielęgnujemy tradycje marynistyczne

SP NR 4 im. Marynarki Wojennej RP wyróżnia się wśród innych placówek oświatowych w naszej gminie szczególną dbałością o wychowanie dzieci i młodzieży w poszanowaniu polskiej historii, tradycji i przybliża Wołomin do morza. Jak co roku, w lutym nasza szkoła angażuje się w organizację żywej lekcji patriotyzmu w Ossowie.

W obecnym 2020 roku przypada piękna 100. Rocznica Zaślubin Polski z Morzem. Dlatego w tak ważnym, szczególnie dla naszego Patrona czasie nie mogło zabraknąć w „Czwórce” uroczystej akademii z okazji tego święta.

Ubrana na galowo społeczność szkolna zgromadziła się 6.02.2020r w sali gimnastycznej, by po raz kolejny uczcić i przypomnieć tak ważny dla polskiej historii moment. Akademia rozpoczęła się uroczystym odśpiewaniem ,,Mazurka Dąbrowskiego”. Następnie głos zabrała pani dyrektor Anna Rakoczy, która przypomniała uczniom o wadze pielęgnowania tradycji w naszej szkole i wspaniałych obchodach bardzo istotnego wydarzenia dla Polaków – 100-lecia Zaślubin Polski z Morzem w całym kraju.

Następnie głos zabrał nauczyciel historii w SP nr 4 – p. Marcin Ligęza, który przygotował uroczystą akademię przy wsparciu merytorycznym p. Katarzyny Słomczyńskiej i p. Renaty  Rudzińskiej –    autorki scenografii. Przedstawił on zebranym najważniejsze postacie historyczne i wydarzenia, które przyczyniły się do Zaślubin naszej Ojczyzny z Morzem. Potem wszyscy zebrani obejrzeli ciekawą prezentację na temat m.in. gen. Józefa Hallera i jego dwóch pierścieni (jeden 10 stycznia 1920 roku wrzucił symbolicznie do morza,  a drugi założył sobie na palec) oraz innych zdarzeń powiązanych z tymi niezwykłymi i cennymi dla naszego narodu zaślubinami.

Po interesującym filmie znów zabrała głos pani dyrektor Anna Rakoczy. Pochwaliła uczniów za wzorową postawę w czasie uroczystości i zaprosiła na środek uczestników konkursu plastycznego na plakat zorganizowanego przez p. Lidię Szlachtę – nauczycielkę historii i plastyki z okazji 100-tnej Rocznicy Zaślubin Polski z Morzem.

Nagrody otrzymali:

  • I miejsca     Ola Żelazowska i Martyna Michalak z klasy 8b;
  • II miejsca    Maciej Radzio i Michał Łęcki z klasy 8b
  • III miejsca   Ola Kopycka także z klasy 8b

Pani dyrektor przypomniała także starszym klasom o udziale we mszy św. W Ossowie 7.02.2020r i poinformowała o nowej Izbie Pamięci, którą już niedługo będzie można podziwiać przy sali historycznej na I piętrze.

Na zakończenie akademii wszyscy zebrani uroczyście odśpiewali „Hymn do Bałtyku”.

Mamy nadzieję, że wszyscy uczniowie „Czwórki” na trwałe zapamiętają, dzięki uczeniu przez przeżywanie, jak wielkie znaczenie miał gen. J. Haller i jego zaślubiny Polski z morzem, dla tworzenia silnego państwa polskiego.

Anna Kanabrocka