PAMIĘTAMY! – AKCJA ŻONKIL
23.04.2025r. w naszej szkole, dla klas 4-8, odbył się apel w ramach Akcji Żonkil, którą organizuje Muzeum POLIN, tj. Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. Akcja ta nawiązuje do wydarzeń, które działy się podczas II wojny światowej.
Powstanie w getcie warszawskim to nie tylko walka z bronią w ręku. To także ci, którzy ratowali innych, dokumentowali rzeczywistość, tworzyli muzykę i literaturę, by pamięć przetrwała.
Hasłem przewodnim tegorocznej rocznicy jest ODWAGA.
Możemy zadawać sobie pytanie: co to odwaga ? jak poznajemy, że ktoś jest odważny?, w jakich codziennych sytuacjach potrzebujemy odwagi?, jakie są zalety bycia odważną osobą? i czy są jakieś wady?
Odpowiedzi na pewno nie są łatwe, bo czy bycie odważnym jest łatwe? Możemy być odważni na przykład pomagając drugiej osobie w trudnej sytuacji, walcząc o siebie, odwagę pokazujemy wyrażając swoje zdanie gdy inni myślą inaczej, czy przyznając się do błędu oraz gdy podejmujemy działania nie mając pewności, że uda nam się osiągnąć cel.
Podczas wojny ludność żydowska była prześladowana, a jednym z elementów gorszego traktowania było zmuszanie Żydów do mieszkania w gettach, czyli wydzielonych częściach miast. Panowały tam bardzo trudne warunki, ponieważ getta były przeludnione. Brakowało tam pożywienia oraz leków dla chorych. Część ludzi starała się z tego zamknięcia uciec, część podejmowała walkę w inny sposób. Żydowscy bojownicy i bojowniczki mieszkający w getcie warszawskim nie chcieli zgodzić się na niesprawiedliwe prześladowania i pomimo trudnej sytuacji stawili opór.
19 kwietnia 1943 roku rozpoczęło się powstanie w getcie warszawskim i uznaje się je za przejaw bardzo bohaterskiej i odważnej postawy. Było to pierwsze powstanie w Warszawie, które miało na celu przeciwstawieniu się wrogowi i niesprawiedliwości. Na pewno było inspiracją do kolejnego- Powstania Warszawskiego, które wybuchło w kolejnym roku.
Zastanawiacie się pewnie dlaczego żonkil?
W czasie powstania w getcie warszawskim walczył człowiek, który później, po wojnie, starał się zachować pamięć o tych trudnych dniach i trudnej historii. Przychodził w Warszawie pod pomnik Bohaterów Getta Warszawskiego i składał bukiet kwiatów – żółtych żonkili. Mowa tu o Marku Edelmanie, polskim polityku, kardiologu, działaczu społecznym żydowskiego pochodzenia, zmarł w 2009 r., ale my kontynuujemy jego działanie i na znak pamięci robimy papierowe żonkile.
Na koniec prelekcji, aby łatwiej zrozumieć los żyjących wówczas ludzi, społeczność szkolna obejrzała film pt. „Nie było żadnej nadziei”.
Agnieszka Kurowicka