2022 09 Chleb

Od ziarenka do bochenka – wycieczka klas 4

W dniu 27.09.2022 r. uczniowie wszystkich klas czwartych w ramach integracji wybrali się na wycieczkę do Grabowa.Piękna pogada sprawiła, ze uczniowie mogli nie tylko bawić się, integrować i zdobywać nowe umiejętności, ale cieszyć się ostatnimi promykami wrześniowego słońca.

„Od kamienia do chleba” – to wycieczka, która dała uczniom możliwość poznania historii zbóż i chleba, mielenia ziarna na mąkę w żarnach, pokaz wyrabiania chleba, formowanie bochenków, wypiek chleba. A przede wszystkim poznanie smaku, prawdziwego chleba wypieczonego w piecu tradycyjną metodą. Uczniowie mieli niezwykłą okazję, dzięki pracy swoich rąk wyprodukować mąkę, której później użyli do wypieczenia chleba. Dopiero dzięki temu doświadczeniu mogli zobaczyć, ile pracy trzeba było kiedyś wykonać, aby można było stworzyć mały bochenek chleba.

Słoneczna pogoda, piękny teren wokół to niepowtarzalna okazja, aby zrobić ognisko, które było idealnym akcentem kończącego się, ekscytującego dnia. To był czas kiedy uczniowie nie patrzyli, do której klasy chodzą, z kim siedzą w ławce to był czas rozmów, śmiechów i zabaw.

My jako opiekunowie wycieczki mieliśmy niebywałą okazję obserwowania ich w zupełnie innych sytuacjach społecznych. Z małą zazdrością w oku, jak to niewiele potrzeba do szczęścia, aby wywołać dziecięcą radość, a zapach świeżego chleba unoszącego się w powietrzu pozostanie z nami do dziś. Mamy nadzieję, że kolejna wyprawa będzie równie udana.

Poniżej krótka fotorelacja z wycieczki. Zachęcam do obejrzenia.

Do zdjęć i fotorelacji wykorzystano sprzęt zakupiony w ramach Laboratorium Przyszłości.

Wychowawcy klas 4:
Beata Mrozowska, Małgorzata Czeżyk-Czyżycka,