Zaslubiny2014 4

94. rocznica Zaślubin Polski z Morzem

Dnia 7 lutego 2014 roku społeczność Zespołu Szkół nr 4 wzięła udział w obchodach upamiętniających 94. rocznicę Zaślubin Polski z Morzem. Ta uroczystość stała się tradycją naszej placówki i jest nierozerwalnie związana z jej Patronem – Marynarką Wojenną RP.

Najpierw uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum obejrzeli w sali gimnastycznej prezentację historyczną przygotowaną przez p. Katarzynę Słomczyńską. Dotyczyła ona symbolicznych zaślubin młodego państwa polskiego z Bałtykiem, których dokonał gen. Józef Haller 10 lutego 1920 roku.

Następnie uczniowie klas szóstych SP i trzecich gimnazjum pod opieką nauczycieli udali się do Ossowa, gdzie wzięli udział w kolejnych obchodach. Oficjalną część uroczystości zaszczycili swoją obecnością znamienici goście: Burmistrz Wołomina – Ryszard Madziar, Burmistrz Kobyłki – Robert Roguski, Dyrektor Samorządowej Instytucji Kultury – Maksym Gołoś, przedstawiciele Marynarki Wojennej RP z Komandorem Porucznikiem Michałem Gajewskim na czele oraz Kapitan Żeglugi Śródlądowej – Witold Ginter. W obchodach wzięli udział również przedstawiciele organizacji pozarządowych: Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, Związku Inwalidów Wojennych RP, Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów oraz Związku Harcerstwa Polskiego. Wśród zebranych byli również Dyrektorzy i nauczyciele placówek oświatowych naszego powiatu wraz z młodzieżą i pocztami sztandarowymi, a także rodzice.

Pierwszym punktem programu była msza święta koncelebrowana przez księdza profesora Andrzeja Rusinowskiego i księdza seniora Józefa Kamińskiego. Podczas kazania ksiądz Rusinowski opowiedział burzliwe dzieje Pomorza od X w. do czasów współczesnych. Podkreślił również, że dzięki organizowanym z inicjatywy naszej Szkoły uroczystościom w Ossowie, Wołomin i jego okolice symbolicznie znajdują się bliżej polskiego morza.

Po mszy świętej uczestnicy uroczystości udali się pod pomnik generała Hallera. Tam głos zabrali: p. Dyrektor Zespołu Szkół nr 4 – Anna Rakoczy, p. Burmistrz Ryszard Madziar i p. Komandor Porucznik Michał Gajewski.

Następnie przedstawiciel Wojska Polskiego odczytał apel poległych. Potem salwę honorową oddała Kompania Honorowa I Warszawskiej Brygady Pancernej im. Tadeusza Kościuszki w Wesołej. Na koniec przedstawiciele poszczególnych instytucji złożyli wieńce pod pomnikiem gen. Hallera oraz na grobach Polaków poległych podczas bitwy warszawskiej w 1920 r.

Uroczystość w Ossowie była kolejną wspaniałą lekcją historii i patriotyzmu dla naszej młodzieży. Dla społeczności ZS była ona jednocześnie symbolem naszej jedności z Patronem – Marynarką Wojenną RP.

info: Beata Mrozowska
foto: Bożena Kowalewska