2024 Zaślubiny 104 Logo

Obchody 104. rocznicy Zaślubin Polski z Morzem

W piątek 9 lutego 2024 r., w przeddzień 104. rocznicy Zaślubin Polski z Morzem uczniowie klas 7 wraz z wychowawcami uczestniczyli w uroczystościach w Ossowie.

Rozpoczęliśmy od Mszy Świętej w kaplicy pod wezwaniem Matki Bożej Zwycięskiej. Mszy przewodniczył Ks. Michał Sztreja, który podczas kazania nawiązał do więzi między ludźmi i zachęcił aby nasza społeczność szkolna budowała głębokie i ciepłe relacje. Tak jak Polska nierozłącznie połączona jest z Morzem Bałtyckim, tak my powinniśmy tworzyć wzajemne więzi.

Uroczystości przy pomniku Generała Hallera poprowadziła Dyrektor naszej szkoły Pani Anna Rakoczy. Przytoczyła historię wydarzeń sprzed 104 lat, gdy Gen. Haller w geście zaślubin z Morzem Bałtyckim wrzucił jedną z obrączek w morze, a drugą założył na swój palec. Przez gest ten chciał podkreślić, że Morze Bałtyckie jest częścią naszej Ojczyzny. Warto przytoczyć słowa Generała towarzyszące temu wydarzeniu: „Oto dziś dzień krwi i chwały. Jest on dniem wolności, bo rozpostarł skrzydła Orzeł Biały nie tylko nad ziemiami polskimi, ale i nad morzem polskim. Zawdzięczamy to przede wszystkim Miłosierdziu Bożemu, a potem wszystkim, którzy w walce nie ustawali.”

Po odczytaniu krótkiej historii wspominanego wydarzenia odbyło się uroczyste podniesienie flagi państwowej, odśpiewanie hymnu narodowego oraz Apel poległych. Wszystko odbyło się w doniosłej atmosferze, o którą zadbali kadeci oraz wychowawcy I LO PUL w Wołominie.

Następnie Pan Dariusz Szymanowski, Zastępca Burmistrza Wołomina odczytał list od Pani Burmistrz Elżbiety Radwan, w którym usłyszeliśmy podziękowanie za pielęgnowanie pamięci żołnierzy oraz ważnych wydarzeń związanych z Marynarką Wojenną Rzeczypospolitej Polskiej.

Na zakończenie pod pomnikiem Gen. Hallera złożone zostały wieńce i znicze.

Dla naszych uczniów była to lekcja, że warto jest pielęgnować pamięć o żołnierzach i wydarzeniach związanych z naszą Ojczyzną. Na obchodach obecni byli także: przedstawiciele Patrona naszej szkoły – z Dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego z Gdynii – ppor Beata Pamasiewicz i mat Mateusz Brillowski, członek wspomagający marynarz w ORP „Błyskawica” st. mar. Edward Gawenda, Dyrektor Samorządowej Instytucji Kultury „Park Kulturowy – Ossów – Wrota Bitwy Warszawskiej 10920 r.” p. Krzysztof Jaszczuk oraz pani Agnieszka Kaczyńska Dyrektor I LO PUL w Wołominie. Jest to dla naszej szkoły niezwykły zaszczyt, że na każde zaproszenie odpowiadają z wielką chęcią i towarzyszą w naszych przedsięwzięciach.

Klara Makarczyk
Bożena Kowalewska