2023 09 Bieg 00

Nasi na podium w V Biegu Patrolowym Pamięci Halinki Brzuszczyńskiej

Dnia 5 października 2023 roku społeczność I Liceum Ogólnokształcącego PUL
im. 111. Eskadry Myśliwskiej w Wołominie oraz najbliższa rodzina poległej wołomińskiej sanitariuszki już po raz piąty zorganizowały Bieg Patrolowy Pamięci Halinki Brzuszczyńskiej pseudonim „Mała”. Wołominianka kochała życie i ludzi, jednak jej największą miłością była Polska, o której pisała cudowne wiersze. Szesnastoletnia sanitariuszka i jej trzej towarzysze zginęli 20 lipca 1944 roku w Majdanie, rozstrzelani przez niemieckich żandarmów podczas próby niesienia pomocy rannemu koledze. Swoje młode życie poświęcili podczas drugiej wojny światowej w imię wielkich ideałów.

Bieg Halinki to patriotyczno – sportowe wydarzenie, które stanowi stały element kalendarza imprez powiatu wołomińskiego, cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem i co roku zdobywa doskonałe recenzje uczestników oraz obserwatorów. Ma już też stałe patronaty oraz drużyny, które niecierpliwie czekają na kolejne zawody. W tegorocznej edycji wzięło udział 60 zespołów, które walczyły w czterech kategoriach: służby mundurowe, szkoły mundurowe, młodzież szkolna oraz OPEN dorośli. W klasyfikacji szkół podstawowych wystartowało dziesięć drużyn.

Szkołę Podstawową nr 4 im. Marynarki Wojennej RP reprezentowały trzy czteroosobowe patrole. W Ossowie stawiło się dwanaścioro osób z klas: 6a, 6b, 7b, 7i 8a oraz 8i wraz z opiekunami szkolnego koła Ligii Morskiej i Rzecznej – p. Mariolą Sobolewską i p. Beatą Mrozowską. Drużyny musiały pokonać siedmiokilometrowy dystans leśnym duktem, a na trasie wykonać zadania specjalistyczne, takie jak: strzelanie z broni laserowej oraz pneumatycznej, rzut granatem, zadania siłowe, tor przeszkód i zadanie z zakresu pomocy sanitarnej. Wszyscy nasi zawodnicy szczęśliwie i ze świetnymi wynikami wykonali wszystkie zadania i przybyli na metę.

Jeden z naszych zespołów, złożony z samych członków Ligi Morskiej i Rzecznej, zajął II miejsce w klasyfikacji szkół podstawowych. Na podium stanęli uczniowie: Zuzanna Kudlik, Paulina Rak, Ksawery Witas i Jakub Durka, którzy otrzymali puchary i upominki. Wszyscy uczestnicy biegu zostali obdarowani pamiątkowymi medalami z wizerunkiem Halinki Brzuszczyńskiej.

Serdecznie gratulujemy nagrodzonym oraz wszystkim naszym zawodnikom, którzy wspaniale zaprezentowali się podczas biegu. Czekamy już niecierpliwie na kolejną edycję w przyszłym roku..

Beata Mrozowska, Mariola Sobolewska – koło LMiR