NASI NA PODIUM W OSSOWIE – II i III miejsce

Już po raz czwarty w tym roku  I Liceum Ogólnokształcące  PUL im. 111. Eskadry Myśliwskiej i rodzina zorganizowały  Patrolowy Bieg Pamięci Halinki Brzuszczyńskiej.

Ta szesnastoletnia wołominianka  złożyła swoje młode życie na ołtarzu ojczyzny.

„Mała” i jej trzej  towarzysze zginęli  20 lipca 1944 roku w Majdanie, rozstrzelani przez niemieckich żandarmów podczas próby niesienia pomocy rannemu koledze. Poświęcili się w imię wielkich ideałów:  patriotyzmu, koleżeństwa, miłości bliźniego oraz tej „niezłomnej nadziei” na wolność ojczyzny.

Dnia  29 września 2022 roku  uczestnicy, gospodarze i goście spotkali się na terenie Szkoły Podstawowej w Ossowie, żeby wziąć udział w pięknej patriotyczno- sportowej uroczystości. Trzy poprzednie edycje memoriału cieszyły się dużym zainteresowaniem młodzieży i dorosłych. Tegoroczna uroczystość zainteresowała jeszcze większą rzeszę osób. Jest to wspaniały dowód przywiązania mieszkańców naszego regionu do historii i tradycji Ojczyzny i miasta.

W programie obchodów znalazły się dwie części: apel poległych na wołomińskim cmentarzu przy grobie bohaterów z AK oraz nieoficjalna –  na terenie Szkoły Podstawowej w Ossowie i w pobliskim lesie. Bieg Halinki zaszczycili znamienici goście, m.in.: Burmistrz Wołomina p. Elżbieta Radwan oraz przedstawiciele związków kombatanckich.

W biegu wzięło udział 40 czteroosobowych zespołów reprezentujących różne instytucje, fundacje i placówki edukacyjne. Ich zadaniem było  pokonanie niemal siedmiokilometrowego  dystansu  leśnymi duktami. Patrole na trasie wykonywały zadania specjalistyczne: strzelanie do tarczy z broni pneumatycznej, rzut granatem, zadania siłowe, tor przeszkód i zadanie z zakresu pomocy sanitarnej na polu walki.

Szkoła Podstawowa nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marynarki Wojennej RP w Wołominie również czynnie uczestniczyła w uroczystości. O zwycięstwo w zawodach walczyły trzy nasze zespoły z klas: 8a, 8b i 8c.

W Biegu wzięli udział następujący uczniowie:

• Julia Sanecka,
  • Roksana Sułkowska,
  • Izabela Jędrzejewska,
  • Bartosz Janaszek,
  • Paweł Urbaniak,
  • Jakub Trębicki,
  • Kacper Rojek,
  • Rafał Orzechowski,
  • Karol Mielczarek,
  • Adrian Pest,
  • Dominik Laskowski
  • Adam Żochowski.

Wszyscy nasi uczniowie świetnie poradzili sobie z zadaniami i pomyślnie zakończyli bieg.

Dwa patrole stanęły na podium, zajmując drugie i trzecie miejsce.

Gratulujemy naszej młodzieży hartu ducha i woli walki.

Opiekę nad zawodnikami sprawowała p. Beata Mrozowska.