2024 03 01 Manewry 01

Nasi na Gminnych Manewrach Patriotycznych

Dnia 1 marca 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 3 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Wołominie odbyły się Gminne Manewry Patriotyczne.

Ich celem było uczczenie pamięci Żołnierzy Niezłomnych – patriotów, którzy po drugiej wojnie światowej przeciwstawili się ówczesnej władzy komunistycznej.

W zmaganiach wzięła udział również sześcioosobowa drużyna naszej szkoły, nad którą opiekę sprawowały p. Mariola Sobolewska i p. Beata Mrozowska.

Byli to uczniowie klas ósmych i członkowie szkolnego koła Ligi Morskiej i Rzecznej:

• Blanka Szklarczyk,
  • Gabriela Szczęsna,
  • Ksawery Witas,
  • Jakub Durka,
  • Szymon Stępień
  • oraz Franciszek Mrozowski.

Podczas zawodów uczniowie musieli się wykazać wiedzą ogólną na temat Żołnierzy Wyklętych, ich pseudonimów oraz dopasować cytaty do postaci. Następnie nazywali typy broni, jakimi posługiwali się podczas wojny i później żołnierze Armii Krajowej.

W ramach zadania „Szpital polowy” drużyny udzieliły pomocy poszkodowanemu w wypadku drogowym. Następnie uczestnicy znaleźli się na prowizorycznym poligonie, gdzie musieli pokonać skomplikowany tor przeszkód.

Na koniec, pod okiem kadetów I LO PUL, odbyli przyspieszony kurs musztry wojskowej.

Nasz zespół wykazał się dużą determinacją oraz wiedzą z zakresu historii i wywalczył czwarte miejsce.

Gratulujemy!

Szkolne Koło LMiR