Mazowiecki Tydzień Bezpieczeństwa w klasach 1-3

19.05.23 r. dla uczniów klas 1-3 odbył się apel dotyczący „Bezpieczeństwa w drodze do szkoły”.

W dniu apelu na uczniów czekała udekorowana sala gimnastyczna wybranymi znakami oraz najważniejszymi zasadami ruchu drogowego, numery alarmowe, które uczniowie klas 1-3 powinni znać.

Apel rozpoczął się od przypomnienia wiersza Pani Wandy Chotomskiej „Gdy zamierzam przejść przez ulicę”, który w łatwy i przyjemny sposób uczy uczniów, jak zachować się podczas przechodzenia przez jezdnię.

Uczniowie klasy 2c wykazali się umiejętnościami aktorskimi podczas scenek dramowych przedstawiających sytuacje z ruchu drogowego – jazda na rowerze oraz hulajnodze. Scenki przedstawiały sytuacje, w których łamane są przepisy – np. przejedzenie przez pasy rowerem. To świetnia okazja do przypomnienia uczniom bezpiecznej jazdy na rowerze. Uświadomienie uczniom, że do 10 roku życia powinni jeździć rowerem w obecności osoby dorosłej oraz zawsze pamiętać o kasku rowerowym.

Scena wypadku drogowego – uczniowie dowiedzieli się co należy zrobić, jeśli są świadkami wypadku, jakich numerów alarmowych mogą korzystać.

Klasa 2a przedstawiła scenki uwzgledniające zachowanie się dzieci wobec zaczepiających ich obcych dorosłych. Jakich sposobów mogą używać obcy, aby złapać kontakt z dzieckiem. Na co powinni zwracać uwagę, jak zachować się w danej sytuacji.

Na koniec na dla uczniów czekała prezentacja utrwalająca wszystkie zdobyte informacje, w której mieli okazję obejrzeć film „Bezpieczna droga do szkoły” oraz zaśpiewać oraz zaśpiewać „Bezpieczna droga z radami SpongeBoba”. Mamy nadzieję, że na koniec zapamiętają refren piosenki:

Przepisowy
Ruch drogowy i pieszy
Własne zdrowie
Zawsze w głowie mam
Każdy przepis
Taki mały a cieszy
I ratuje
Czasem życie nam

Anna Czuba, Justyna Tatarka

Zobacz galerię obrazków

Podczas apelu wykorzystano sprzęt zakupiony w ramach Laboratorium Przyszłości.