Fizyka 3

Magnetyzm wokół nas, czyli wspaniała lekcja fizyki

Dnia 25 maja 2019 r. kilkunastoosobowa grupa uczniów z naszej szkoły pojechała do Warszawy na bardzo atrakcyjne wykłady z fizyki. Opiekę nad młodzieżą sprawowały dwie nauczycielki: p. Jolanta Luśtyk i p. Mariola Sobolewska.

Sobotnie zajęcia przebiegały pod hasłem „Magnetyzm wokół nas”, a prowadził je profesor uniwersytecki – p. Adam Babiński. Na początku wykładowca wprowadził nas w historię tego działu fizyki oraz zaprezentował jego znaczenie dla dziejów ludzkości. Następnie omówił właściwości pola magnetycznego, robiąc przy tym efektowne doświadczenia. Pokazał, jak to pole oddziałuje na energie elektryczną i jak prąd wpływa na magnes.

Zajęcia odbywały się na świetnie wyposażonej sali wykładowej Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Chętni uczniowie mogli wykonywać doświadczenia pod okiem pana profesora. Było jak zwykle bardzo ciekawie i widowiskowo. Na koniec zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia i wróciliśmy do domu odrobinę mądrzejsi i pełni zapału do samodzielnego wykonywania doświadczeń.

Następny wyjazd na wykłady już w nowym roku szkolnym. Zapraszamy serdecznie wszystkich uczniów zafascynowanych fizyką oraz tych, którym ten przedmiot sprawia trudności.

Ola Sobolewska 8a