Papier8

Lekcja czerpania papieru dla najmłodszych

W dniu 28 listopada przedszkolaki z „Zielonej Grupy” biorące udział w projekcie ekologicznym „Czysty Wołomin” – grupa 0c wzięły udział w pokazach czerpania papieru i marmoryzacji, prowadzonych przez panią Małgorzatę Lasocką z firmy Manufaktura Papieru Czerpanego w Kobyłce.

W czasie spotkania dzieci dowiedziały się o historii papieru w Polsce i na świecie. Poznały różnice pomiędzy pergaminem, papirusem, a papierem czerpanym. Dowiedziały się z czego dziś powstaje papier. Pani Małgosia zwróciła dzieciom uwagę na potrzebę ochrony środowiska i potrzebę oszczędzania papieru.
Dzieci obejrzały pokaz ręcznego czerpania papieru na sicie – czerpanie papieru wykorzystujące materiały i urządzenia odtworzone z XIV I XV wieku. Każde dziecko miało możliwość samodzielnego wyczerpania papieru oraz barwienia papieru czerpanego tzw. marmoryzacji na gęstym wyciągu karagenu (wyciąg z glonów morskich), co dawało barwne i bardzo efektowne wzory. Kartki barwione tą metodą ozdabiały kiedyś stare księgi – wyklejki oraz okładki.

Po warsztatach pani Małgosia zorganizowała konkurs z wiedzy o papierze z nagrodami ufundowanymi przez Papiernię. Największą nagrodą i pamiątką z warsztatów były przywiezione przez panią Małgosię papiery, które samodzielnie barwiły i czerpały dzieci.

Anna Czuba