Kolejna cudowna przemiana w wilki morskie… Chrzest Morski 2023

Morze to żywioł, który czasami bywa człowiekowi przyjazny, ale częściej niebezpieczny. Wiedzą o tym bez wątpienia starsi uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marynarki Wojennej RP w Wołominie. Taką wiedzę posiedli też czwartoklasiści, którzy do niedawna byli żółtodziobami.

Dnia 10 października 2023 roku w naszej sali gimnastycznej odbył się kolejny Chrzest Morski czwartoklasistów i ponownie zaszumiało tam morze. Całą imprezę przygotowali członkowie Szkolnego Koła Ligi Morskiej i Rzecznej pod opieką p. Marioli Sobolewskiej i p. Beaty Mrozowskiej. Uczniowie klas 4a, 4b, 4c i 4i złożyli nieco humorystyczne ślubowanie w obecności  przedstawicieli Patrona – oficerów z Dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego, Dyrektora szkoły – p. Anny Rakoczy oraz  wychowawców – p. Anety Jarzębskiej p. Marleny Kurek i p. Marioli Sobolewskiej, p. Katarzyny Wołowskiej i p. Emilii Lewandowskiej.

Po uroczystym przemówieniu pani dyrektor, sala szybko wypełniła się stworzeniami morskimi, którzy pomalowali nosy  czwartoklasistów na kanarkowy kolor, żeby nie zapomniały, że są żółtodziobami. Następnie Tryton zapowiedział straszne próby, ale również świetną zabawę. Zaraz po tym rozległy się fanfary i dostojnie wkroczyła królewska para. Neptun i Salacja przybyli kolejny raz aż z Morza Bałtyckiego specjalnie po to, żeby wziąć udział w tej niezwykłej uroczystości. Czwartoklasiści powitali ich żeglarską piosenką o piratach.

Wreszcie nadszedł czas na emocjonujące zmagania klas o laur zwycięstwa. Pierwszym zadaniem była prezentacja grup – plakatu i okrzyku klasowego. Później zademonstrowali swoje umiejętności z zakresu wiązania węzłów żeglarskich oraz wiedzy o szkole i jej Patronie. Neptun i Salacja cieszyli się, widząc, jak dobrze czwartoklasiści przygotowali się do chrztu.

Następne zadania miały charakter sportowy. Uczniowie „pływali” na żaglówce  w takt piosenki „Przechyły” i czasami wpadali do wody. Najwięcej emocji wzbudziło jednak tradycyjnie międzyklasowe przeciąganie liny, gorąco dopingowane przez  kolegów. Organizatorzy próbie poddali także wychowawczynie. Panie, niczym nimfy wodne, odbyły trening skoków przez fale, aby zadowolić żonę Neptuna.

Wszystkie zespoły klasowe wykazały się hartem ducha i sportową postawą. Najważniejsze jest jednak to, że wszyscy uczniowie zaliczyli pozytywnie próby.

Po ślubowaniu morskim przedstawiciele Patrona i Dyrekcja szkoły przy pomocy wioseł pasowali ich na wilki morskie, a wychowawcy rozdali glejty z nowymi morskimi imionami.

Na koniec wykonali pamiątkowe zdjęcia.

Beata Mrozowska