Zakop 02

Klasy piąte w górach

W dniach 1-3 czerwca 2015 roku klasy 5a i 5b wraz z opiekunami: Panią Edytą Kaczyńską, Panią Agatą Morawską, Panią Ewą Kosko i Panią Dorotą Klewicką wybrały się na wycieczkę w góry.

Pierwszego dnia zwiedziliśmy Cmentarz na Pęksowym Brzyzku. Są tam groby wielu sławnych osób, np. Kornela Makuszyńskiego. Następnie wyruszyliśmy na Gubałówkę. Po tej męczącej wyprawie poszliśmy na Krupówki, gdzie mogliśmy kupić jedzenie oraz pamiątki. Następnie dotarliśmy do Willi Jawor w Białym Dunajcu, w której nocowaliśmy.

W drugim dniu pojechaliśmy razem z przewodnikiem do Doliny Kościeliskiej na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Był z nami pan przewodnik. Obejrzeliśmy zbójecką kapliczkę. Zrobiliśmy postój przy potoku i wiele zdjęć. Widoki były wspaniałe. Po powrocie pojechaliśmy zwiedzić skocznię narciaską Wielką Krokwię. Jechaliśmy tu wyciągiem krzesełkowym. W pensjonacie mieliśmy spotkanie z góralem, który pokazywał nam regionalne instrumenty i ubrania. Potem można było zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Ostatnią atrakcją wieczoru było ognisko.

Trzeciego dnia spakowaliśmy bagaże i pojechaliśmy do gospodarstwa agroturystycznego w Chochołowie, w którym uczyliśmy się robić oscypki i poznaliśmy trzy rodzaje górskich serów – oscypek, bunc i bryndzę. Właściciel tego miejsca pokazał nam ubranie góralki i górala. Następnie pojechaliśmy do Tatrzańskiego Muzeum Narodowego,  w którym oglądaliśmy wypchane modele górskich zwierząt. Potem kupiliśmy dowolne pamiątki na Krupówkach.

Wróciliśmy do Wołomina o godzinie 1:30.
Wszyscy byliśmy bardzo zadowoleni.

Bartek Perzanowski,
Uczeń klasy VB