2024 Logo Art

Gminny Konkurs Plastyczny „ArtPresja”

Gminny Konkurs Plastyczny „ArtPresja” Vincent Van Gogh, Michał Anioł, Edgar Degas, Francisco Goya, Picasso, Yayoi Kusamo, Edvard Munch, Frida Kahlo, Andrzej Wróblewski, Leopold Gottlieb – to tylko niewielka grupa artystów, których dotknęła depresja i inne problemy psychiczne. Ich ogromna wrażliwość i niepogodzenie z otaczającym światem często popychały ich na dno rozpaczy i bezsilności. Sztuka była wytchnieniem, ucieczką, sposobem na wyrażenie swojego bólu. Dawała nadzieję na lepsze dziś i jutro…
Dziś wiele osób zmaga się z podobnymi problemami, niezależnie od wieku, dlatego uczniowie zostali zaproszeni do świata sztuki, który może w magiczny sposób stać się sposobem na odnalezienie siebie i uleczenie swojej duszy.
Zainspirowani wybranymi przez siebie artystami, których nie ominął mrok depresji, przedstawili własną interpretację artystycznego dzieła.
Pragniemy poinformować, że do konkursu zgłosili swoje prace nasi uczniowie.
Swoje prace zaprezentowali:
Klasa siódma:
 • Klaudia Powierża interpretacja pracy „Altius” Leopold Gottlieb

Klasa czwarta:
 • Michał Małkowski interpretacja pracy „Gwiaździsta noc nad Rodanem” Vincent Van Gogh

 • Filip Rutkowski interpretacja pracy „Krzyk” Edvard Munch

 • Szymon Tomczuk interpretacja pracy „Great Still Life on Pedestal” Pablo Picasso

Do konkursu organizowanego przez Szkołę Podstawową w Zagościńcu zgłoszono 60 prac w dwóch kategoriach wiekowych, więc Jury miało nie lada problem, aby wybrać te wyjątkowe, jedyne, najpiękniejsze – bo tak naprawdę wszystkie takie były.
Po długich debatach podjęto decyzję o nagrodzeniu najciekawszych prac.
Z wielką radością dowiedzieliśmy się, że mamy laureata konkursu i został nim Szymon Tomczuk, który zajął 2 miejsce w swojej kategorii wiekowej.
Wyniki konkursu zostały ogłoszone 23 lutego w Światowy Dzień Walki z Depresją. Jako Ogólnopolski został ustanowiony przez Ministra Zdrowia w 2001r. Od 2002 roku Stowarzyszenie Aktywnie Przeciwko Depresji organizuje z tej okazji różnego rodzaju inicjatywy.
Celem tego dnia jest upowszechnienie wiedzy na temat depresji i zachęcenie chorych do leczenia.
Depresja to bardzo podstępna i wyniszczająca choroba związana z zaburzeniami nastroju. Mimo tego, że występuje bardzo często, wciąż jest stygmatyzowana, a osoby na nią cierpiące wstydzą się szukać pomocy. Depresja jest uleczalna, choć może nawracać.
To choroba, która nie zna płci, wieku, rasy, pochodzenia. Na depresję chorują kobiety, mężczyźni, osoby starsze, kobiety po porodzie, dzieci i młodzież. W przypadku dzieci i młodzieży depresja ma niestereotypowy przebieg. Zachorowania w tej grupie wiekowej rosną lawinowo.
10 CHARAKTERYSTYCZNYCH OBJAWÓW DEPRESJI:
 1. smutek, przygnębienie, niemożność odczuwania radości („nic nie cieszy”)
 2. zmniejszenie zainteresowań (np. niechęć zajmowania się swoim hobby)
 3. zmniejszenie aktywności, apatia, spowolnienie, niechęć do działania
 4. problemy ze snem (bezsenność lub nadmierna senność)
 5. zmniejszenie apetytu, spadek wagi ciała (rzadziej zwiększenie apetytu i przyrost masy ciała), suchość w ustach
 6. uczucie ciągłego zmęczenia, brak energii
 7. lęk, uczucie wewnętrznego napięcia, „niepokój w środku”
 8. trudności w koncentracji i zapamiętywaniu, wrażenie niesprawności intelektualnej
 9. poczucie beznadziejności, niska samoocena,
 10. dolegliwości bólowe (bóle głowy, brzucha, bóle w klatce piersiowej, nerwobóle).
Choć zdrowej osobie wydaje się, że może pomóc, pewne stwierdzenia mogą zrobić więcej szkody niż pożytku.
W stosunku do osoby z depresją unikaj zdań typu:
„Weź się w garść!”
„Inni mają gorzej!”
„Nie przesadzaj!”
„Wyjdź do ludzi!”
„Znajdź sobie zajęcie!”
„Nie rób mi tego!”
„Uśmiechnij się!”
„Życie nie jest bajką!”
Powodują one jedynie zwiększenie poczucia winy, zmniejszenie samooceny, wycofanie, osamotnienie (pogorszenie stanu zdrowia psychicznego i fizycznego).
Depresję leczy się farmakologicznie lekami przeciwdepresyjnymi i psychoterapią. Czas leczenia dla każdego jest indywidualny. To nie wstyd zwrócić się o pomoc do lekarza. Szacuje się, że w Polsce ok. 8 mln ludzi cierpi na depresję lub stany depresyjne z czego tylko 1,5 mln jest zdiagnozowanych i leczonych.
Nasza szkoła włącza się w propagowanie wiedzy na ten temat. Bardzo cieszymy się z nowych doświadczeń naszych uczniów i gratulujemy sukcesów. Uważamy, że ich chęć do działania i inicjatywa twórcza dają motywację innym oraz przynoszą nadzieję na lepsze jutro. Zachęcamy do obejrzenia prac naszych uczniów i wystawy wszystkich prac na stronie https://www.facebook.com/spzag/
Przygotowała: Marta Rygało
Źródła: