Epistolografia to sztuka – wyniki konkursu

Epistolografia to sztuka, praktyką opartą na określonej kompozycji i stylistyki listu. Dynamiczny rozwój technologii komunikacyjnych wyparł pisanie listów na rzecz krótkich informacji obrazkowych.

Dawniej to właśnie listy były formą wypowiedzi, która nie dawała żadnych ograniczeń. Można w nich było napisać wszystko. Był to sposób na pogłębianie znajomości, rozmawianie o sprawach bardziej intymnych i delikatnych. Dla piszącego natomiast to świetna szkoła planowania wypowiedzi, zbierania myśli i dobierania słów. Ponadto to bezcenna okazja do szlifowania estetyki własnego pisma odręcznego. Tych okazji mamy coraz mniej. W końcu dzięki listom możemy przywrócić jeden z niesłusznie odrzuconych, niecodziennych rytuałów. Czy sztuka epistolarna we współczesnym świecie rzeczywiście odeszła do lamusa? Komunikacja w formie listów nie zniknęła jeszcze całkowicie. Warto pokazać ją młodszemu pokoleniu, co też czynimy.

W październiku odbył się konkurs na najpiękniej napisany list. Uczestnicy mieli czas do 2 listopada napisane listu na podany temat w zależności od kategorii wiekowej. Listów wpłynęło kilka do naszej szkolnej skrzynki pocztowej. Każdy z nich jest inny. Każdy z nich to inne emocje, które poruszają wyobraźnie. Jury nie miało łatwego wyboru, ale ostatecznie udało się dojść do wspólnego porozumienia.

W kategorii klas 2-3 temat konkursowy To były najlepsze wakacje w moim życiu…”:

• Pierwsze miejsce zajął Ignacy Kwiatkowski z klasy 2a

W kategorii klas 4-8 temat konkursowy „O czym chciałbym powiedzieć przyjacielowi, ale się obawiam…”

• Pierwsze miejsce zajęła Wiktoria Wolan z klasy 7a,
  • Drugie miejsce zajęła Klaudia Powierża z klasy 6a
  • Trzecie miejsce zajęła Julia Niedziela z klasy 5a
  • Wyróżnienie otrzymuje Maja Dybka z klasy 6a.

Podziękowania za wsparcie p. Beacie Mrozowskiej.

Gratulujemy zwycięzcom, uczestnikom za udział i zachęcamy do szerzenia sztuki epistolografii.

Anna Czuba
Małgorzata Czeżyk-Czyżycka