2022 11 Teatr 4 02

Czwartoklasiści w Akademii Pana Kleksa

Dnia 15 listopada uczniowie klas czwartych przenieśli się w świat magii w czasie spektaklu „Akademia pana Kleksa” w Teatrze Palladium.

„Akademia pana Kleksa” to napisana w czasie wojny książka dla całej rodziny. Opowiada historię chłopców z imionami zaczynającymi się na literę A” , a wśród nich niesfornego Adasia Niezgódki. Opiekuje się nimi pan Ambroży Kleks i Mateusz, uczony szpak, który tak naprawdę wcale nie jest ptakiem. W Akademii dzieją się niezwykłe rzeczy, a bohaterowie przeżywają czasem śmieszne, a czasem mrożące krew w żyłach przygody.

Współczesna scena ma charakter multimedialny i przygody bohaterów Brzechwy rozgrywają się na tle barwnych animacji. Wykorzystana technika ani przez chwilę nie bierze góry nad aktorami, muzyką i samą opowieścią. Dzięki piękne stworzonej scenografii i świetnej interpretacji aktorów nasi uczniowie mieli okazję przenieść się w zaczarowany świat Pana Kleksa. Świat gdzie jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia. Świat, w którym za każdymi drzwiami czeka nowa przygoda.

„Do sekretów Pana Kleksa dostać można się tylko przez komin” – można użyć do tego teatru. Zinterpretowana na nowo klasyczna opowieść o panu Kleksie, piosenki – wszystko to złożyło się w niecodzienną podróż do miejsca, gdzie dzieciństwo spotyka dorosłość, bajka – pamięć, śmiech – melancholię, gdzie duży i mały człowiek doświadczają wspólnie radości. w licznych perypetiach bohaterów i brawurowej akcji scenicznej.

Spotkanie z żywą sztuką przekonuje, że warto ufać fantazji, ale podkreśla również, że jedynie wiara w siebie czyni cuda. Przypomina, że w wyobraźni drzemie iście magiczna siła. Skłania nas również, by zastanowić się nad pytaniem: Czym byłoby nasze życie bez odrobiny magii? Warto do takich miejsc wracać jak najczęściej.

Małgorzata Czeżyk-Czyżycka