2024 Dzień Ziemi 00

Co niepokoi olimpijskich bogów…, czyli Dzień Ziemi w czwórce

Problemy ekologiczne od kilku dziesięcioleci są ważnym elementem światowej dyskusji. Aby podkreślić ich rangę, dzień 22 kwietnia ustanowiono Międzynarodowym Dniem Ziemi, który obchodzimy już od 1970 roku. To święto swoistej równowagi, mogącej pomóc w odrzuceniu wzajemnych różnic między ludźmi odmiennych ras i religii, a celem ich działań jest ratowanie naszej planety.

Temat ochrony środowiska jest bliski Uczniom, Dyrekcji oraz Gronu Pedagogicznemu Szkoły Podstawowej nr 4 im. Marynarki Wojennej RP. Tradycyjnie, również w tym roku, obchody Dnia Ziemi przebiegały w dwóch etapach: uroczysta akademia i plastyczny konkurs ekologiczny pt. „Czysta energia = czyste powietrze”, którego celem było obudzenie poczucia odpowiedzialności za stan środowiska naturalnego.

Dnia 23 kwietnia 2024 r. uczniowie klasy 5i pod opieką nauczycieli p. Małgorzaty Czeżyk -Czyżyckiej, Beaty Jóźwiak oraz Beaty Mrozowskiej wystawili spektakl pt. „Olimpijski niepokój”. Sprawami ekologii zainteresowali się greccy bogowie, którzy zaangażowali samego Zeusa i ludzi w przywracanie zielono – błękitnej barwy naszej planecie. Spektakl, mimo że zawierał elementy komiczne, bardzo poważnie ukazał problem zanieczyszczenia wód i lądów. Występ piątoklasistów uświetnili piosenką uczniowie „zielonej klasy” 1b pod kierunkiem pani Jadwigi Gołaszewskiej.

Podczas akademii zostały ogłoszone wyniki konkursu ekologicznego „Czysta energia=czyste powietrze”, którego organizatorzy konkursu p. Agata Morawska oraz p. Jadwiga Gołaszewska, nagrodzili zwycięzców tego konkursu plastycznego.

Dziękujemy p. Annie Czubie za pomoc w dokumentowaniu naszych występów i w tworzeniu dekoracji.

Beata Mrozowska