2025 Zielona 001

Śladami pierwszych Piastów – wycieczka do Wielkopolski

W dniach od 2 do 6 czerwca 2025 r. klasy 5i, 6a oraz 6i przebywały na pięciodniowej wycieczce śladami pierwszych Piastów w Wielkopolsce. Opiekę nad uczniami sprawowały wychowawczynie: p. Agata Kopania, p. Mariola Sobolewska, p. Sylwia Żmuda i p. Beata Mrozowska. Miejscem naszego zakwaterowania był ośrodek „Bojanowe Gniazdo” w Zaniemyślu nad Jeziorem Raczyńskim.

Pierwszego dnia odwiedziliśmy Kruszwicę z jej historyczną Mysią Wieżą, z której rozpościera się cudowny widok na Gopło. Następnie zwiedziliśmy romańską Kolegiatę św. Piotra i Pawła oraz Narodzenia NMP z XII w. Następnie udaliśmy się do pierwszej stolicy Polski – Gniezna. Tu zwiedziliśmy Archikatedrę gotycką – miejsce pochówku głównego patrona Polski – św. Wojciecha oraz miejsce pięciu koronacji królewskich oraz mieliśmy okazję zobaczyć wspaniałe Drzwi Gnieźnieńskie.

We wtorek udaliśmy się do osiemnastowiecznego Pałacu Raczyńskich
w Rogalinie. W zbiorach tego muzeum znajdują się arcydzieła polskiego malarstwa – obrazy: Jana Matejki, Jacka Malczewskiego i Stanisława Wyspiańskiego. W pięknych ogrodach podziwialiśmy wielowiekowe dęby: Lecha, Czech, Rusa. Po obiedzie wykorzystaliśmy piękną pogodę na plażowanie oraz przejażdżkę rowerem wodnym dookoła wyspy Edwarda.

W środę odwiedziliśmy stolicę Wielkopolski – Poznań. Tu zwiedziliśmy Kościół katedralny na Ostrowie Tumskim – miejsce pochówku wielu średniowiecznych królów i książąt, np. Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Podziwialiśmy również egzotyczne rośliny w Palmiarni oraz w uniwersyteckim Ogrodzie Botanicznym. Zachwycił nas także rynek miasta z jego symbolem – poznańskimi koziołkami.

Czwartego dnia relaksowaliśmy się na Termach Maltańskich, korzystając z licznych basenów i zjeżdżalni wodnych. Wieczorem urządziliśmy wieczorek artystyczny przy ognisku.

W piątek pożegnaliśmy gościnny Zaniemyśl. W drodze powrotnej do domu odwiedziliśmy piękny Zamek w Kórniku, gdzie poznaliśmy legendę o Białej Damie. Ostatnim punktem programu naszej historycznej wycieczki była wizyta w muzeum archeologicznym w Biskupinie, gdzie w 1934 r. odkryto prasłowiańską osadę sprzed 2700 lat.

Wycieczka do Wielkopolski okazała się bardzo pouczająca. Poznaliśmy szereg zabytków znanych z podręczników historii, poznaliśmy dzieje naszych przodków oraz przyrodę tego regionu. Był też czas na zabawę i integrację.

Mariola Sobolewska, Agata Kopania